Veidai

2018.08.29 10:26

Olandijos įmonė atrado būdą, kaip kovoti su gatvėje išspjaunama kramtoma guma

LRT KULTŪROS laida „Euromaxx“, LRT.lt2018.08.29 10:26

Per metus vien Olandijoje ant gatvės grindinio išspjaunama apie 1,5 milijono kilogramų kramtomosios gumos. Ką iš tokio kiekio limpančių atliekų galima padaryti? Vienai drabužius gaminančiai įmonei kilo mintis iš sukramtytos gumos gaminti sportinius batelius. Jie ne tik gražūs, bet ir tausoja gamtą.

„Gumshoe“ sportiniai bateliai pagaminti iš perdirbtos kramtomosios gumos ir kol kas tokie vieninteliai. Jie pagaminti iš nuo Amsterdamo grindinio surinktos išspjautos kramtomosios gumos.

23-ejų metų ekonomikos studentė Soraya Menora susižavėjo šia idėja ir įsigijo vieną iš 500 pirmųjų šių batelių porų: „Labai patogūs. Man patinka spalva, patinka, kad ant pado įspaustas Amsterdamo žemėlapis.“

Miesto planas išraižytas ant batelių pado. Tai pati tinkamiausia vieta, nes kramtomosios gumos atliekos buvo nukrapštytos nuo gatvių grindinio. O ant grindinio čia galybė kramtomosios. Vien Nyderlanduose kasmet ant šaligatvių atsiduria maždaug 1500 tonų šių atliekų, o ši guma suyra tik per 25-erius metus. Tai milžiniška kiekvieno didelio miesto problema.

„Pasitelkėme daugybę žmonių gatvėms valyti. Tai baisi bėda. Žiūrėdami į grindinį, visur pamatysite prilipusią kramtomąją gumą, žmonės to nesuvokia. O jei atidžiau pažiūrėsit, pamatysit, kad daugiau gumos nei paties grindinio“, – sako Mustafa Tanriverdis, rinkodaros specialistė.

Norėdama atkreipti dėmesį į šią problemą, „Gumshoe“ komanda Nyderlandų sostinės gatvėse surinko 250 kilogramų šių atliekų.

Mados dizaineriui Shaquille`ui Guntherui, kuriančiam apavą Amsterdamo prekės ženklui „Explicit wear“, ir pačiai kompanijai technologiškai pagelbėjo britų atliekų perdirbėja „Gumdrop“, nes šis projektas ją labai sudomino.

„Pirmiausia reikėjo išmėginti, ar tai tikrai įmanoma, nes mes patys pirmieji dirbame su šia medžiaga. Išradingai ją naudojant, galima pagaminti daugybę dalykų“, – aiškina mados dizaineris.

Vokiečių kompanija „Nanai“ batus bei įvairius kitus gaminius kuria iš žuvų odos. Sporto prekių gamintoja „Adidas“ yra sukūrusi batų kolekciją iš išplautų jūros šiukšlių.

Tokie projektai atkreipia dėmesį į aplinkosaugos problemas.

Taylor Rooney/Unsplash nuotr.

„Mes galime paskelbti šūkį: „Nespjaudyk kramtomosios gumos ant šaligatvio“, bet tai neveikia, nes skamba kaip mamos nurodymas, į kurį paprastai nekreipiama dėmesio. Bet kai sukuriama kas nors, kaip, pavyzdžiui, batai, tai ugdo sąmoningumą visiškai kitokiu būdu. Tada sulaukiame dėmesio. Tada galbūt susimąstysi ir dar kartą pagalvosi, iš ko pagaminti „Gumshoe“  batai“, – mano Ramonas Stalenhoefas, kūrybos direktorius.

Batais iš perdirbtų atliekų avi daugybė jaunų žmonių, neabejingų ekologijai. Iš perdirbtos kramtomosios gumos pagaminti batai atspindi jų požiūrį. Jie naujoviški, tausojantys  aplinką. O dar ta rožinė kramtomosios gumos spalva. „Gumshoe“  sportbačiai, vos tik pradėta jais prekiauti, tapo labai populiarūs.

Žinoma, jie nėra pigūs. Parduotuvėse „Gumshoe“  pora kainuoja beveik 200 eurų.

 „Gumshoe“ dizainas labai naujoviškas. Be to, perdirbus kramtomosios gumos atliekas, Amsterdamo gatvės bus švaresnės“, – dėsto studentė S. Menara.

„Tai pats geriausias ir smagus būdas paraginti jaunimą spręsti šią problemą. Taip pasiekiame tuos jaunuolius, kurie gumą tiesiog gatvėj išspjauna“, – mano M. Tanriverdis.

Šie stilingi sportbačiai bent truputį prisideda prie to, kad Amsterdamo gatvėse praeiviai nepriliptų prie grindinio.