Veidai

2018.08.21 11:11

Menininkė J. Vaitkutė išleido šimtmečiui skirtus džemperius

LRT.lt 2018.08.21 11:11

Per paskutiniuosius metus ne vieną instaliaciją lietuvybės tema sukūrusi menininkė Jolita Vaitkutė išleidžia rūbus, skirtus šimtmečiui paminėti. Keturių skirtingų džemperių seriją „Težydi“ puošia J. Vaitkutės sukurtos dr. Jono Basanavičiaus, Žemaitės ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionio portretų interperatacijos. Idėją ir drabužio dizainą kūrėja įgyvendino su rūbų prekiniu ženklu „briedisTu“, rašoma pranešime spaudai.

Dar paauglystėje J. Vaitkutė yra kūrusi vienetinius džemperius, o būdama šešiolikos išleido marškinėlius su Jurgio Mačiūno ir M. K. Čiurlionio portretais. Tuomet pirmą jaunosios kūrėjos drabužių seriją finansavo tėtis. Nors nei marškinėlių, nei džemperių seniai niekur nebegalima įsigyti, Jolita nuolat sulaukia klausimų apie drabužius su jos pieštais portretais. Rūbų serija „Težydi“ atsirado, kaip natūrali kelis metus menininkės puoselėtos šimtmečio asmenybių temos tąsa.

„Norėjau tuos veidus parodyti visai kitaip, nei esame pratę juos matyti nespalvotose nuotraukose. Visos šios istorinės asmenybės gyveno spalvingus ir įvairius gyvenimus. Mus pasiekusios oficialios detalės apie juos yra tik mažytė dalis, to, kokie jie buvo tikrovėje. Su manimi šie veidai gyvena jau ilgą laiką. Jaučiu didelę atsakomybę savaip interpretuodama jų bruožus ir suteikdama jiems spalvas. Tikiuosi, kad šios trys istorinės asmenybės tokiu būdu dar kartą apkeliaus visą žemę. Jie ne tik keitė istoriją būdami gyvi, savo idėjomis ir palikimu jie daro tai iki šiol“, – sako J. Vaitkutė.

Seriją „Težydi“ sudaro keturi juodi džemperiai su klasikinėmis jau seniai tapusių asmenybių nuotraukų interpretacijomis. „Težydi įkvėpimas“ įkūnija liepsnojančią laisvės ir tautiškumo idėjų kibirkštį, kurios simboline ikona yra J. Basanavičius. „Težydi mintys“ – minimalistinė juodai balta to paties portreto variacija simbolizuojanti minčių žemėlapį, kurio kontūrais keliaujama link naujos kūrybos. Ryškiomis spalvomis nusidažiusi Žemaitės skara ant „Težydi atgimimas“ džemperio, tai naujų potėpių ieškojimas mūsų istorijoje. Kitoks rašytojos portretas kviečia atgimti ir į seniai pažįstamus veidus pažvelgti iš dabarties perspektyvos. „Težydi pokytis“ su M. K. Čiurlionio portreto interpretacija kalba apie iki šiol žmonių sąmonę transformuojančią genijaus kūrybą. Jo darbai ne tik patys keičia, bet ir įkvepia kitus keisti realybę.

N. Kuzmicko/Pranešimo spaudai autorių nuotr.

Idėjos bendraautoriai Gustas ir Ignas Klėjai prekinį ženklą „briedisTu“ vysto jau kelerius metus. Originaliais brolių iš Lazdijų džemperiais su briedžio atvaizdu yra puošęsi ir nemažai žinomų žmonių, o Andrius Mamontovas jų džemperį pasirinko kaip vieną sceninių drabužių savo jubiliejiniam koncertui. „Kelerius kūrybos metus „briedisTu“ pristatome, kaip projektą, kuris rūbų pagalba kalba apie Lietuvos unikalumą. Stengiamės sujungti gamtos natūralumą, kuris mums labai svarbus, su šiuolaikiniu miesto stiliumi. Mūsų kurti rūbai apkeliavo visą šalį ir pasiekė dalį lietuvių gyvenančių svetur. Po pirmų susitikimų su Jolita išsikėlėme tikslą, kad „Težydi“ taip pat turi pasiekti viso pasaulio lietuvius ne tik rūbais, bet ir savo nešama žinute“, – teigia broliai.

J. Vaitkutė ir „briedisTu“ komanda tikisi, kad naujieji džemperiai taps dar vienu besitęsiančios šimtmečio šventės atributų. Kūrėjų nuomone šie rūbai skirti plačiai auditorijai, o vengiantys dėvėti ryškių spalvų drabužius galės rinktis juodai baltą džemperį „Težydi mintys“.