Veidai

2018.08.15 23:03

Išauklėti kovai Prancūzijoje auklėja žmones

15min.lt 2018.08.15 23:03

Iš tiesų, tai ne varnos, o kovai – specialiai ištreniruoti paukščiai buvo išmokyti surinkti nuorūkas ir kitas smulkesnes šiukšles, rašoma svetainėje „Science Alert“.

Faktas, kad varninių šeimos paukščiai – varnos, kovai ir krankliai – pasižymi aukščiausiu intelekto koeficientu tarp visų planetos paukščių rūšių. Neskaičiuojant primatų, iš visų kitų gyvūnų pagal intelekto koeficientą varniniai nusileidžia tik delfinams ir drambliams. Natūralu, kad šie talentai netrukus buvo pastebėti potencialių darbdavių – šiandien vakarų Prancūzijoje esančiame Puy du Fou istoriniame pramogų parke valytojais įdarbinti šeši kovai.

Kiekvieną kartą, kai vienas iš kovų, gavusių žaismingus vardus Boubou, Bamboo, Bill, Black, Bricole ir Baco, atneša ir į specialų konteinerį įmeta nuorūką ar kitą smulkią šiukšlę, jie gauna skanų atlygį.

Idėja įdarbinti varninius valytojais kilo vienam iš pramogų parko sakalininkui Christophe‘ui Gaboritui. Jo treniruojamų paukščių spektakliuose, publiką džiugindavo kovų pasirodymas, kurio metu šie paukščiai paimdavo rožę ir įteikdavo ją princesei. Prieš keliolika metų Ch. Gaboritas užaugino du kovus, kuriuos išmokė atlikti tą patį triuką, tik su šiukšlėmis.

Varninių šeimos atstovų treniravimo sistema panaši į paukščių intelekto koeficientui nustatyti naudojamus metodus mokslinėse laboratorijose. Principas labai panašus – kai paukštis atlieka užduotį, gauna skanumyną.

freestocks.org/Pixabay nuotr.

Naudojant tokią sistemą Kembridžo universiteto mokslininkai šiemet atliko eksperimentą, kurio metu išmokė kelis Naujosios Kaledonijos varnus suplėšyti popieriaus lapą taip, kad šis įgautų konkrečią formą. Šio paukščių intelekto tyrimo metu buvo stebimas varnų gebėjimas atsiminti formas. Paukščiai turėjo atsiminti, kokios formos popieriaus skiautę reikia įdėti į specialų įtaisą, kad gautų skanėstą. Vėliau, kai jie gaudavo didesnę popieriaus skiautę, varnai patys sugalvodavo, kad reikia ją snapu ir nagais apiplėšyti taip, kad atitiktų į „maisto aparatą“ dedamos popieriaus skiautės dydį ir formą.

Prieš dešimt metų žinomas gyvūnų ir žmonių „hakeris“ Joshas Kleinas pagamino ir išbandė „Varnų mašiną“ – aparatą, kuris automatiškai apmoko varnus atnešti ant žemės rastas monetas ir „išmainyti“ jas į skanėstus.

Po šešių mėnesių apmokymų Prancūzijos pramogų parko tvarkytojai kovai prieš savaitę pradėjo savo profesinę karjerą. Kol kas jie dirba atidžiai prižiūrimi žmonių, tačiau ši priežiūra ne dėl paukščių, o dėl parko lankytojų, kad šie nemėtytų šiukšlių be reikalo, vien tik norėdami pasimėgauti paukščių išmone.

Iš tiesų, šių kovų darbo tikslas ne tik surinkti šiukšles, bet ir užkirsti kelią šiukšlinimui – juk elegantiškas juodas paukštis, prilėkęs ir paėmęs lankytojo ką tik numestą popierėlį, priverčia pastarąjį susimąstyti ir kitą kartą taip nesielgti.

„Kovų tikslas yra edukuoti žmones, praplėsti jų akiratį ir pagalvoti, kad šie paukščiai išmoko daryti tai, kas mums gaunasi be jokių pastangų, tad gal tą ir turėtume daryti mes, o ne paukščiai. Tai nuotaikingas būdas parodyti žmonėms, kad negalima šiukšlinti, kur papuola“, – sako pramogų parko vadovas Nicolas de Villiers.