Veidai

2018.08.09 20:31

Britų muziejus grąžins Irakui pavogtas senienas

BNS2018.08.09 20:31

Britų muziejus ketvirtadienį paskelbė grąžinantis Irakui pavogtus apie 5 tūkst. metų senumo dirbinius, kai per unikalų archeologinį tyrimą buvo tiksliai nustatyta šventykla, iš kurios šie objektai buvo paimti.

2003-ųjų gegužę, praėjus keliems mėnesiams po JAV vadovaujamos invazijos į Iraką pradžios, Jungtinės Karalystės policija konfiskavo aštuonias senienas iš vieno Londono prekiautojo, nepateikusio jokių dokumentų apie dirbinių kilmę.

Tokių daiktų tikslią kilmę nustatyti dažniausiai būna labai sunku, bet šiuo atveju minėti ant trijų dirbinių – degto molio kūgių – buvo šumeriškų užrašų, padėjusių juos atpažinti.

Visiškai netikėtai paaiškėjo, kad jie yra tapatūs kūgiams, kurie buvo aptikti vienoje vietovėje senoviniame pietų Irako mieste Girsu (dabar žinomame kaip Telohas), kur Britų muziejus nuo 2016-ųjų rengė irakiečių archeologus.

„Sudaužyti objektai, kuriuos plėšikai paliko prie vagystės vietos buvo kūgiai su tokiais pačiais užrašais, kaip ir kūgiai, kuriuos konfiskavome“, – sakė archeologų komandos vadovas Sebastienas Rey.

Pasak jo, identiškų kūgių buvo aptikta Eninu šventykloje – tai leido nustatyti pavogtų relikvijų kilmę „visiškai unikaliu“ tikslumu.

„Gal ir pagalvojome, kad šie objektai kilę iš pietų Irako, bet nustatyti konkrečią vietovę ar net konkrečias (kasinėjimų) duobes – tai yra be galo reta“, – naujienų agentūrai AFP sakė S. Rey.

„Neturint jokios informacijos apie objektus, neįmanoma nustatyti jų kilmės, ir tai yra pagrindinė problema kovojant su neteisėta prekyba“, – pridūrė mokslininkas.

„Tarptautinė atsakomybė“

Vagystės mastas šventykloje nebuvo toks didelis kaip kitose pietų Irako vietovėse – todėl tikėtina, jog Londone atsidūrę dirbiniai buvo paimti naktį, tikriausiai nedidelės žmonių grupės.

Senienos bus perduotos Irako ambasadai per penktadienį vyksiančią privačią ceremoniją muziejuje. Iš ten jos bus grąžintos į Iraką ir galiausia, kaip tikisi S. Rey, bus rodomos viešose ekspozicijose.

Irako ambasadorius Salihas Husainas Ali sveikino muziejaus darbuotojų „išskirtines pastangas“ atpažįstant relikvijas.

„Toks Irako ir Jungtinės Karalystės bendradarbiavimas yra gyvybiškai svarbus saugant Irako paveldą“, – muziejaus išplatintame pareiškime cituojami diplomato žodžiai.

„Senienų apsauga yra tarptautinė atsakomybė, ir mes, irakiečiai, siekiame tarptautinio bendradarbiavimo, kad būtų apsaugotas Irako paveldas ir būtų atgauti pavogti objektai“, – nurodė ambasadorius.

Ant trijų kūgių, nulipdytų apytikriai 2200 metais prieš Kristų, yra identiški dantiraščio užrašai. Juose minimas dievas, kuriam buvo skirta šventykla, taip pat ją pastatęs karalius.

Panašių kūgių buvo aptikta daugelyje kitų archeologinių vietovių, bet, kaip teigia S. Rey, kol 2016-aisias Telohe prasidėjo kasimo darbai, niekas tiksliai negalėjo pasakyti, kokia buvo šių objektų paskirtis.

Įvertinę faktą, kad jie buvo rasti savo pradinėse vietose tarp šventyklos sienų, ekspertai priėjo išvadą, jog relikvijos buvo apžadinės, skirtos Mesopatamijos karalių dievams.

Britų muziejaus kolekcijoje taip pat yra du objektai su užrašais – nugludintas gelsvas upės akmuo ir baltos gipsinės vėzdo galvutės fragmentas.

Kolekcijoje taip pat yra gulinčio jaučio ar buivolo formos baltojo marmuro amuletas ir raudonojo marmuro kvadratinis spaudas ar amuletas, vaizduojantis du panašius gyvūnus, žiūrinčius skirtingomis kryptimis. Abudu eksponatai datuojami apytiksliai 3000 metais prieš Kristų.

Paskutinis kolekcijos objektas yra baltojo chalcedono spaudas su plokščia ovalia priekine dalimi, ant kurios vaizduojamas gulintis sfinksas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.