Veidai

2018.07.17 20:30

Ukmergės rajone atstatoma Gedimino pilies bokšto kopija

Ukmergės rajono Lyduokių miestelio aktyvių moterų klubas nusprendė atstatyti apgriuvusią Gedimino pilies bokšto Vilniuje kopiją, kuri buvo pastatyta miestelio centre švenčiant Lietuvos nepriklausomybės atgavimo dešimtmetį.

Lyduokių gyventojai, dar atsimenantys senąją prieš devyniasdešimt metų statytą Gedimino pilies kopiją miestelio aikštėje, dabar stebi, kiek įmūryta plytų, ar naujoji pilis bus tokia pat.

Pilis pastatyta švenčiant Lietuvos nepriklausomybės dešimtmetį. Tuomet Lyduokiuose būrėsi aktyvūs žmonės, ypač šauliai. Jie sugalvojo pastatyti pilies kopiją, nes Vilnius, kur stovėjo pati pilis, buvo okupuotas lenkų. Vietos gyventoja Janina Juknienė prisimena, kad pilį statė ne visi vietos gyventojai, turintys darbus bijojo šios iniciatyvos.

„Ir pakroviau į traktorių, ir iškroviau, ir statybininkams padavinėjau plytas. Viena (gyventoja – LRT.lt) per langą žiūrėjo, visi bijojo tais laikais“, – sako Lyduokių gyventoja Janina Juknienė.

Sovietmečiu pilis ir koplytstulpis šalia jos sunaikinti, prieš trisdešimt metų vėl atstatyti, tačiau ne itin kokybiškai, todėl ją reikėjo rekonstruoti. Veiklių moterų klubas gavo lėšų iš Kultūros tarybos, savivaldybės, neliko nuošalyje ir ūkininkai, kraštiečiai užsienyje.

„Ši aikštė buvo apmirusi, paskui, prasidėjus atgimimui, pradėjo po truputį atgimti. Atgimė paminklas, įsikūrė bendruomenė ir pradėjo vykti renginiai, po truputį pradedame ją tvarkyti ir rekonstruoti“, – aiškina Ukmergės r. Lyduokių seniūnas Vytautas Toliūnas.

Prie rekonstravimo prisideda ir tautodailininkas Rimantas Zinkevičius, jis išdrožė duris ir langus. „Stropiai viską darome, bus ir graži, ir turės išvaizdą neblogą, ir funkciją. Bus ir stiebas, ir vėliava iškelta viršuje“, – sako tautodailininkas R. Zinkevičius.

Gedimino pilis simbolizuos ir lyduokių žmonių kovas už laisvę, atminimo lentoje bus daugiau kaip keturiasdešimt pavardžių.

„Dar mes ant pilaitės sienos ruošiamės įrengti atminimo lentą 1918-ųjų metų Lietuvos savanoriams  ir lyduokiečiams, kurie dalyvavo nepriklausomybės kovose. Šią vietą pasirinkome, nes pilaitė buvo pastatyta Lietuvos nepriklausomybės 10-mečio ir proga“, – supažindina Lyduokių moterų informacijos užimtumo centro vadovė Janina Baškauskienė.

Penkių metrų aukščio Gedimino pilaitėje žadama įkurti informacijos centrą, kuriame turistai galės susipažinti su Lyduokių istorija.

Plačiau – Zinaidos Paškevičienės reportaže.