Veidai

2018.07.24 16:27

Įspūdingo dydžio ledkalnis kelia didžiulę grėsmę Grenlandijos miesteliui

15min.lt 2018.07.24 16:27

Vakarų Grenlandijos miestelio gyventojai buvo priversti palikti savo namus ir evakuotis dėl itin prie kranto priartėjusio įspūdingo dydžio ledkalnio, keliančio didžiulę grėsmę vietos namams.

Anot BBC, jei ledkalnis skiltų, jis sukeltų didžiulę bangą, kuri akimirksniu nušluotų didžiąją dalį miestelyje esančių namų.

Baiminantis tokio scenarijaus 169 Inaarsuito miestelio gyventojus buvo nuspręsta evakuoti.

„Matosi įskilimų ir plyšių, tad baiminamės, kad ledkalnis bet kurią akimirką gali suskilti“, – vietos laikraščiui sakė miestelio tarybos narė Susanne Eliassen.

Pasak jos, didelį nerimą kelia ir tai, kad miestelio elektrinė ir degalų saugykla yra itin arti kranto. Laimė per keletą dienų, ledkalnis pajudėjo vos iki 600 m.

Vis tik vietos pareigūnai sako, tokio dydžio atskilusį ledkalnį matantys pirmą kartą.

Ledkalnių ar žemės drebėjimų sukelti potvyniai Grenlandijoje nėra labai retas reiškinys, praėjusią vasarą 4 žmonės žuvo po žemės drebėjimo didžiulėms bangoms užliejus Šiaurės-Vakarų Grenlandiją.

Daugelis ekspertų perspėja, kad ledkalnių sukeltos ekstremalios situacijos ateityje tik dažnės, o už tai, anot jų, vertėtų dėkoti klimato kaitai.

Praėjusiais metais mokslininkai paskelbė, kad Grenlandijos ledynai artimiausiais metais tikriausiai tirps sparčiau, nors pastaruoju metu šis procesas buvo sulėtėjęs.

Žurnale „Science Advances“ paskelbtos ataskaitos duomenys rodo, kad Grenlandijos ledynai per nuosėdines uolienas slenka greičiau negu per kietas.