Veidai

2018.06.26 13:59

Parodoje ragina ne tik užuosti, bet ir paliesti kvapiuosius kambarinius augalus

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.06.26 13:59

Metas įkvėpti kvapnių ir, kaip teigia botanikai, sveikatinančių augalų aromatų. Vilniuje veikia paroda, pristatanti kambarinius kvapiuosius augalus, kurioje lankytojai raginami ne tik užuosti, bet ir paliesti augalus.

Parodoje galima apžiūrėti imbierą, atkeliavusį iš Pietryčių Azijos ir vartojamą kaip prieskonį jau kelis tūkstančius metų. Rytiečiai sako, kad imbierą valgyti pravartu tada, kai jaučiamės sutrikę, tik svarbu esą nepadauginti. Tikrasis imbieras yra vienas iš 15 proc. augalų, kurie gamina ir savyje kaupia kvapnius eterinius aliejus ir žmonėms suteikia malonių kvapų pojūtį.

Dalis kvapiųjų augalų šiuo metu eksponuojami Vilniuje, Lietuvos edukologijos universiteto oranžerijoje. Imbieras, kardamonas, kvapioji vanilė, jazminaitis,  citrinmedžiai, kilnieji lauramedžiai, kvapnialapės pelargonijos ir kiti – visus juos botanikė Teresė Jokšienė ragina ne tik užuosti, bet ir paliesti.

„Mes norime akcentuoti kvapnialapius augalus, kurie yra kvapnūs ištisus metus ir tas aromatas yra silpnesnis. Aišku, daugiausiai kvapas išsiskiria, kai yra saulėtas laikas, karštas oras arba kai mes sujudiname lapus“, – pasakoja T. Jokšienė.

Eteriniai aliejai iš augalų išgaunami specialiais distiliavimo bei kitais būdais ir naudojami aromaterapijoje. Tačiau ir patys, pasak botanikės, vasarą galime paturtinti aplinką sau maloniais kvapais iš augalų.

Susipažinti su augalais per kvapą kviečianti paroda „Kvapnūs uždarų patalpų augalai“ Vilniuje veikia iki birželio 29 d.

Išsamiau – Ievos Žigaitės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt