Veidai

2018.06.20 20:02

W. A. Mozarto rankraščio per aukcioną Paryžiuje parduoti nepavyko

BNS2018.06.20 20:02

Operos „Figaro vedybos“ paskutinio veiksmo pirmo juodraščio, parašyto klasikinės muzikos grando Wolfgango Amadeus Mozarto, trečiadienį aukcione Paryžiuje nepavyko parduoti.

Už 1786-aisiais parašytą „išskirtinį“ rankraštį, priskiriamą kompozitoriaus karjeros Vienoje viršūnei, buvo tikimasi gauti pusę milijono eurų.

Tuo metu Roberto Schumanno oratorijos „Scenos iš Goethes „Fausto“ juodraštis buvo nupirktas už 650 tūkst. eurų.

Kone ištisą R. Schumanno šedevro rankraštį „su keliomis versijomis iš pirmųjų etiudų iki instrumentavimo“ prancūzų aukcionas „Ader Nordmann“ vadino „ypatingu“.

Šie rankraščiai yra dalis Prancūzijos valstybės išparduodamos kolekcijos, kurią buvo sukaupusi bankrutavusi investicijų įmonė „Aristophil“.

Kūrinį, pavadintą „Scena su rondo“ (Scena con Rondo), A. M. Mozartas iš pradžių parašė kaip rečitatyvą, kurį turėjo atlikti Figaro nuotaka Siuzana, bet vėliau savo sumanymo atsisakė ir pakeitė jį dabar legendine tapusia arija „Ateik, neužtruk“ (Deh vieni, non tardar).

„Šitie keturi puslapiai yra ypač svarbūs, nes jie atskleidžia dirbantį Mozartą, besistengiantį sugalvoti kitą sceną operos paskutiniam veiksmui“, – naujienų agentūrai AFP sakė ekspertas Thierry Bodinas.

Kūrinys bus parduodamas su kitu A. M. Mozarto rankraščiu – serenados apie jaunystę fragmentu, parašytu kompozitoriaus, kai jis buvo vos 17 metų amžiaus.

Pasak Th. Bodino, serenadą tikriausiai užsakė „Mozartų šeimos draugas Zalcburgo kancleris savo sūnaus studijų pabaigai paminėti“. Prognozuojama, kad fragmento galutinė kaina gali siekti 120–150 tūkst. eurų.

Šie rankraščiai yra dalis Prancūzijos valstybės išparduodamos kolekcijos, kurią sukaupė bankrutavusi investicinė įmonė „Aristophil“.

Ji buvo uždaryta prieš trejus metus kilus vienam skandalui, o investuotojai prarado 850 mln. eurų.

130 tūkst. rankraščių ir istorinių dokumentų, į kuriuos investavo savo santaupas „Aristophil“ investuotojai, per artimiausius šešerius metus bus parduoti aukcionuose, kuriuos rengia „Ader Nordmann“ ir dar trys prancūzų aukcionų namai: „Artcurial“, „Drouot Estimations“ ir „Aguttes“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.