Veidai

2018.06.29 21:01

Vyno kamščio ekonomika: kiek galima iš to uždirbti

Jurgita Čeponytė, LRT RADIJO laida „PIN kodas“, LRT.lt2018.06.29 21:01

Užsukamas ar užkemšamas? Klausimas, dėl kurio aplinkosaugininkai ir ekonomistai niekaip nesutaria, o kur dar someljė nuomonė... Kalbėdami apie vyno butelių kamščius, aplinkosaugą palikime nuošaly ir pasižiūrėkime tik į vyno kamščio ekonomiką, siūloma LRT RADIJO laidoje „PIN kodas“.

Iki XVII a. vidurio vyndariai neseniai sukurtiems buteliams užkimšti naudojo aliejuje išmirkytus skudurus. Ir tada vienas Prancūzijos vyndarys sugalvojo panaudoti kamštinio ąžuolo žievę. Tai davė pradžią naujai industrijai. Kasmet maždaug 80 proc. iš maždaug 20 mlrd. vyno butelių kasmet užkemšami būtent tokiais kamščiais.

Portugalija – didžiausia šio gaminio eksportuotoja pasaulyje. Net ir per krizę vyno kamšių gamybos industrija nė kiek nenukentėjo. Portugalijoje plyti didžiausi šio kamštinio ąžuolo miškų plotai, sudarantys maždaug trečdalį viso pasaulyje esančio šių medžių miškų ploto.

Iš jų kasmet sukuriama 100 tūkst. tonų kamščių. Ir eksportuoja jų Portugalija daugiausia. Maždaug du trečdaliai viso eksporto sudaro portugališki kamščiai, o tai verta daugiau kaip 850 mln. eurų.

Vyno kamščių industrija Portugalijoje sukuria maždaug 9 tūkst. tiesioginių darbo vietų. O Viduržemio jūros regione ši industrija sukuria daugiau kaip 100 tūkst. darbo vietų.

Nors ekonominė nauda akivaizdi, pavyzdžiui, Portugalijai, aplinkosaugos aktyvistai ėmė šaukti, kad 70 proc. kamštinių ąžuolų virsta vyno kamščiais. Dėl to vyndariai ėmė ieškoti alternatyvų – plastikiniai, stikliniai, kitokio medžio drožlių bei užsukami.

Ir tada, kai didelė dalis vyno gamintojų ėmė naudoti kitokius kamščius, pasirodė, kad tai – mirties nuosprendis kamštinio ąžuolo girioms. O šie medžiai itin svarbūs pasaulio ekosistemai.

Pasirodo, esant kamščių poreikiui, šios industrijos atstovai medžius ne tik kerta, bet ir atsodina, o sumažėjus jų poreikiui, atsodinimas sustojo. Štai tada imta kalbėti, kad gal vyno kamščių industrija nėra tokia kenksminga kamštiniams ąžuolams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.