Veidai

2018.03.30 23:00

Nuo laistymosi vandeniu iki plakimo botagais: Velykų šventimas pasaulyje

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.03.30 23:00

„Šlapiasis pirmadienis“ – taip vadinama tradicinė Velykų šventė Lenkijoje ir kitose Vidurio Europos šalyse bei Ukrainoje. Vaikinai tą dieną vaikosi merginas ir laisto vandeniu, o blauzdas švelniai plaka karklo šakelėmis su „kačiukais“. Anuomet merginos nesislėpdavo, nes tikėta, kad apšlakstytosios greičiau ištekės. Vertybės keičiasi, tačiau tradicija kai kuriuose Lenkijos miestuose išsaugota, o merginos šiandien vaikinams gali atsilyginti tuo pačiu.

Manoma, kad tokia tradicija gimė dar prieš 1000 metų, pagonybės laikais. Tikima, kad taip garbinta vaisingumo deivė, todėl taip besilinksminantis jaunimas turėdavo prišaukti dosnų derlių.

Ispanijoje, Kastilijos ir La Manšos regione, šventąją savaitę dunda būgnai. Tamborada – triukšmingiausias Ispanijos festivalis, kasmet į regioną sukviečiantis milijonus turistų. Festivalis kildinamas iš iki krikščioniškų laikų, vėliau jis susiliejo su tradicinėmis Velykų eisenomis. Šiandien būgnų ritmai suvienija visų religijų atstovus ir išveda į gatves 20 tūkstančių būgnininkų.

Bermudų gyventojai švęsti pradeda jau Didįjį penktadienį į dangų leisdami didžiulius aitvarus. Maži ir dideli salų gyventojai pakėlę akis į dangų ieško ryškių, margaspalvių aitvarų. Šią tradiciją pradėjo vienas britų mokytojas, norėjęs paaiškinti vaikams, kaip prisikėlęs Kristus nukeliavo į dangų.

Tuo metu Kosta Rikos gyventojų prisiriša prie Jėzaus statulos audinio juostomis. Jos simbolizuoja pažadus, kuriuos jie davė Kristui, švęsdami Didžiąją savaitę. Prisirišę tikintieji su visa procesija seka paskui nešamą Jėzaus statulą. Per 80 procentų Kosta Rikos gyventojų yra krikščionys, daugelis katalikai.

Štai Salvadoro gyventojai Velykas pradėjo švęsti dar pirmadienį. Persirengėliai demonai nuplaka botagais ceremonijos dalyvius. Tai simbolizuoja amžiną gėrio ir blogio kovą.

Daugiau Velykų tradicijų iš pasaulio – Julijos Petrošiūtės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt