Veidai

2018.03.09 16:08

Naujovė drąsiausiems: ar lietuviai valgo vabzdžius?

LRT.lt 2018.03.09 16:08

Pastaruoju metu visame pasaulyje vis dažniau kalbama apie vabzdžių valgymą ir jų naudą sveikatai. Nors tai europiečiams vis dar skamba neįprastai, pamažu kuriasi vabzdžių fermos ir vis daugiau žmonių nugali baimes ir išdrįsta paragauti maistui paruoštų vabzdžių. Ekspertai mano, jog ilgainiui vabzdžių užkandžiai ar iš vabzdžių pagaminti miltai taps įprastais maisto produktais kiekvieno virtuvėje. 

Šiuo metu pasaulyje yra apie 1 900 valgomų vabzdžių rūšių ir net 2 mlrd. žmonių juos valgo reguliariai. Daugiausiai jie vartojami Pietų Amerikos, Azijos bei Afrikos šalyse. Vabzdžiai itin vertinami dėl savo maistinės vertės – juose gausu baltymų, proteinų, geležies, cinko, kalcio ir vitaminų. Pavyzdžiui, vabzdžiai turi net 15 proc. daugiau geležies nei špinatai, daugiau proteinų nei mėsa ir tiek pat vitamino B, kiek jo yra lašišoje, rašoma LRT.lt siųstame pranešime.

Vabzdžius kaip maisto priedą renkasi ir sveikos gyvensenos propaguotojai, nes vabzdžiai laikomi labai sveiku ir nekaloringu maistu. Valgomų vabzdžių populiarumą įrodo ir faktas, kad prieš keletą metų Jungtinės Tautos (JT) paskelbė rekomendaciją apie valgomus vabzdžius kaip kovos su alkiu ir aplinkos užterštumu būdą.

Vabzdžių valgymas Lietuvoje

Pamažu entomofagija (vabzdžių valgymas) ateina ir į Lietuvą. Pasak „Insektariumo“ (specializuoto nariuotakojų zoologijos sodo) vadovo Edgaro Čepulkovskio, didesnį susidomėjimą valgomais vabzdžiais jie pajuto jau prieš porą metų.

Dažniausiai valgomi vabzdžiai yra lervos, vikšrai, Peru juodvabaliai, naminiai svirpliai, skėriai ir žiogai. Visgi, nenuostabu, kad daugumai vabzdžių valgymas vis dar atrodo atgrasus ir nepriimtinas: „Ši baimė dažniausiai ateina iš nežinojimo. Mūsų kultūroje tai nėra įprasta, tad natūralu, kad žmonėms nėra labai lengva peržengti psichologinį barjerą. Visgi, kai jie pamato, jog vabzdžiai yra tinkamai ir skaniai paruošti – pagardinti česnaku, sūriu, žolelėmis ir prieskoniais, dažnas išdrįsta pabandyti. Juolab, vabzdžius galima vartoti ir kitu pavidalu, pavyzdžiui, užsienyje populiaru įvairiems kepiniams vartoti svirplių miltus. Iš jų netgi kepami sausainiai, pyragai ar gaminami energetiniai batonėliai“, – pasakoja E. Čepulkovskis.

Pranešimo autorių nuotr.

Lietuvoje vabzdžius dažniausiai įsigyja egzotinių gyvūnų augintojai, žvejai ir paukščių augintojai, tačiau vis daugėja atvejų, kai jie įsigyjami ir namų vartojimui. „Gaila, kad Lietuvoje dar nėra daug progų paragauti vabzdžių, tad žmonės į tai žiūri labai atsargiai. Bet jau šį savaitgalį, kovo 10–11 d. PPC „Saulės mieste“, Šiauliuose, pirmą kartą vaišinsime žmones vabzdžiais viešoje vietoje. Žinome, kad reakcijų bus įvairių, tačiau neabejojame, kad lietuviai yra drąsūs ir nebijos jų paragauti“, – šypsosi E. Čepulkovskis.

Valgomi vabzdžiai bus tik nedidelė parodos dalis – į parodą planuojama atsivežti ir įvairių roplių, žalčių, šimtakojų, vorų, tarakonų, paukštėdų ir gyvalazdžių, kuriuos leis ne tik apžiūrėti, bet kai kuriuos iš jų galės net ir paimti į rankas. Parodoje taip pat bus reta galimybė pamatyti įspūdingus augalus plėšrūnus.

Pranešimo autorių nuotr.

Vabzdžiai – ateities maistas

Šiuo metu vabzdžius skatinama vartoti kaip maisto papildą, naudingą organizmui.  „Žinoma, nerizikuokite valgydami lauke pasigautų vabzdžių – jie gali būti užkrėsti pesticidais ar kitomis cheminėmis medžiagomis. Rinkitės vabzdžius tik iš patikrintų tiekėjų“, – primena E. Čepulkovskis.

Vabzdžių valgymas propaguojamas ir dėl to, jog vabzdžių auginimui suvartojama daug mažiau energijos, pašarų ir vandens, nei gyvulių ar grūdinių kultūrų auginimui, tad jų veisimas mažiau kenkia aplinkai. Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio sektoriaus organizacija (FAO) įspėja, kad sparčiai augant pasaulio gyventojų skaičiui, po kelių dešimtmečių gali pritrūkti maisto, tad svarbu atsigręžti į alternatyvius maisto šaltinius.