Naujienų srautas

Veidai2018.03.08 12:30

Lukiškių aikštėje išdygo 2 metrų aukščio paminklas

LRT.lt 2018.03.08 12:30

Ankstyvą ketvirtadienio rytą Gedimino prospektu ėję vilniečiai galėjo nustebti: Lukiškių aikštės pakraštyje atsirado dviejų metrų aukščio nukirstą piramidę primenantis paminklas. Jo kraštuose matosi į betoną įspausti bronzos spalvos bareljefai, vaizduojantys sparnuotą, čiuptuvuotą pabaisą.

„2018 Viešpaties metais ši žemė pašvenčiama didžiajam Kthulhu“ – skelbia užrašas paminklo lentelėje, greta dar vieno įrašo nesuprantama kalba. Kthulhu – amerikiečių rašytojo Howardo Phillipso Lovecrafto (1890–1937) apsakymų personažas, gerai žinomas kiekvienam fantastikos ir siaubo literatūros mėgėjui.

Paminklą aikštėje pastatė Lietuvos fantastikos konvento „Lituanicon XXIX“ organizatoriai, kaip patys teigia, siekdami populiarinti Lietuvoje fantastinę literatūrą, rašoma pranešime spaudai.

„Bet neslėpsime, Lukiškių aikštę savo akcijai pasirinkom ne atsitiktinai. Pastaruosius metus tai – tobula vieta įsikurti chaosui, – pranešime spaudai cituojamas vienas konvento organizatorių, fantastų klubo „TL Draugija“ atstovas Audrius Dambrauskas. – H. P. Lovecrafto kūriniuose Kthulhu yra senasis dievas, milijonus metų miegantis vandenyno dugne. Jo atbudimas žmonijai atneš pabaigą, o pirmieji atbudimo ženklai – visuotinis chaosas ir nesutarimai tarp žmonių. Argi ne tai matome ginčuose dėl Lukiškių aikštės?“

Kaip rašoma H. P. Lovecrafto apsakyme „Kthulhu šauksmas“, senasis dievas Žemę valdė gerokai prieš joje atsirandant žmonėms ir yra viena iš daugybės siaubingų Visatos būtybių, kurias ne tik nugalėti, bet ir suvokti žmonėms nėra įmanoma. 

„Šis apsakymas – klasikinis kosminio siaubo pavyzdys, vienas žinomiausių žanro atstovų. Net keista, kad tik šiais metais jis pirmą kartą pasirodė lietuviškai, leidyklos „Kitos knygos“ išleistoje H. P. Lovecrafto darbų rinktinėje“ – pasakoja A. Dambrauskas.

Fantasto teigimu, paminklas aikštėje stovės bent kelias dienas, o dar kartą jį pamatyti galima bus gegužės 5 d. vyksiančiame Lietuvos fantastų konvente „Lituanicon XXIX“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi