Veidai

2018.02.24 13:54

Po 17 metų grįžo ir vėl plaukia bevardė upė Lenkijoje

ELTA2018.02.24 13:54

Atsiranda ir vėl išnyksta – tokia bevardė upė yra Lenkijoje. Šiais lietingais metais Kačorų kaime (Didžiosios Lenkijos vaivadijoje) kritulių buvo tiek, kad vietinis ežeras išsiliejo, o maža upė vėl užėmė savo vagą ir ėmė plaukti Pilos miesto link, rašoma tinklalapyje tvn24.pl.

Toks reiškinys labiau būdingas Australijai nei Didžiosios Lenkijos vaivadijai, sako vietiniai miškininkai ir džiaugiasi, nes ši atrakcija pritraukia žmones. Niekada tiksliai nežinoma, kad upė atsiras, tačiau tikrai jos galima tikėtis po ilgų ir intensyvių lietų.

Laikina upė Kačorų kaime atsiranda taip retai, kad net neturi pavadinimo. Šis reiškinys yra retas, kartojasi kas keliolika metų. Paskutinį kartą ji užfiksuota 2001 metais, dar anksčiau – 1987-aisiais, sakė Kačorų miškininkas Jacekas Zwierzynskis.

Iš kur imasi vanduo, kuris per mišką skinasi kelią konkrečia kryptimi? Šioje vietovėje yra Kopčės ežeras. Tai lokalus, natūralus vandens telkinys, kuris turi ribotas galimybes kauptis gausiems krituliams. Kai lietaus ir sniego būna daugiau, vanduo ima ieškoti išeities. Ir jis pasirenka konkretų tikslą – Pilos kryptį.

Vanduo skinasi kelią per vietos mišką – šiemet atsiradusios upės ilgis siekia du su puse kilometro. Dažniausiai ji yra devynių kilometrų – nuo Kačorų iki Gvdos upės, pasakojo miškininkas.

Kopčės ežeras dabar yra pakilęs du kartus daugiau nei įprastai, t. y., sausesniais sezonais. Tarp vietinių, pasak J. Zwierzynskio, vyksta lažybos iš alaus skardinės ar kokio rašiklio dėl to, ar upė plauks tolyn. „Pamatysim, kas laimės“, – sako miškininkas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.