Veidai

2018.02.13 14:43

Lietuvos Respublikos kūrėjams skirtos monetos pristatytos Signatarų namuose

BNS, LRT.lt2018.02.13 14:43

Lietuvos bankas Signatarų namuose, kur prieš 100 metų buvo pasirašytas Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Aktas, visuomenei pristatė antradienį išleistą kolekcinių monetų seriją „Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui“. Tai pirmas kartas, kai išleidžiamos kolekcinės monetos, skirtos pirmajam Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės atkūrimui, teigiama Lietuvos banko pranešime spaudai.

„Simboliška, kad Šimtmečio monetos pristatomos būtent ten, kur radosi dokumentas, leidžiantis mums šiemet minėti valstybės atkūrimo šimtmetį. Monetų kolekciją skyrėme tiems, be kurių nebūtume apsiėję Nepriklausomybės pradžioje: signatarams, kurių drąsos reikėjo Nepriklausomybei atkurti; diplomatams, kurie dirbo, kad Lietuva būtų pripažinta tarptautiniu mastu; teisininkams, kūrusiems valstybės pamatus ir siekusiems, kad Nepriklausomybė būtų įtvirtinta ir pačioje Lietuvoje, ir, žinoma, nepriklausomos šalies gynėjams – kariams ir savanoriams“, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Kolekcinių monetų seriją „Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui“ sudaro keturios monetos – visos jos išleidžiamos ir pristatomos vieną dieną. Jų forma parinkta ir monetos nukaldintos taip, kad visas keturias būtų galima sudėti į vieną bloką, kurio centre yra aukso moneta. Joje vaizduojamos Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų, 1918 m. vasario 16 d. pasirašiusių istorinį Lietuvos Tarybos dokumentą, parašų faksimilės.

Pirmasis sidabro žiedas yra skirtas diplomatijai. Šios 5 eurų sidabro monetos reverse – trys datos, primenančios pastangas nepriklausomybę pasiekti ne prievarta, o diplomatiniais, politiniais, teisiniais veiksmais.

Antrasis sidabro žiedas – tai 10 eurų sidabro moneta, skirta ginkluotosioms pajėgoms ir sukarintoms struktūroms. Ji įamžina Lietuvos kariuomenės ir Šaulių sąjungos įkūrimą bei Lietuvos nepriklausomybės kovas 1918–1920 m.

Teisinei sistemai skirtoje 20 eurų sidabro monetoje – Lietuvos Respublikos Konstitucijos priėmimas, teismų ir advokatūros veiklos pradžia, pirmosios vyriausybės ir Steigiamojo Seimo įkūrimo datos.

Kolekcines monetas iš serijos „Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui“ nukaldino UAB Lietuvos monetų kalykla, kiekviena moneta išleista 4 000 egz. tiražu. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt