Veidai

2018.02.10 19:17

Užgavėnėse – netradicinės pramogos ir trispalviai blynai

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.02.10 19:17

Liaudies buities muziejuje surengta 37-oji Užgavėnių šventė. Šalia tradicijų: Lašininio ir Kanapinio kovos, persirengėlių vaikštynių, Morės deginimo, lankytojams siūlytos ir netradicinės pramogos.  

Užgavėnės – paskutinė žiemos mėsiedo diena. Tikėta, jei tądien daug ir sočiai valgysi, ir metai bus sotūs, geri, sveiki. Tad ragauta įvairiausių blynų, tarp kurių – šimtmečio trispalviai. Šaukštais kabintas ir seniausias Užgavėnių patiekalas – Žemaitijoje ir Mažojoje Lietuvoje ypač mėgtas  šiupinys.

Kuo baisesnėmis kaukėmis apsirėdę, padirbtomis iš avikailio ar skobtomis iš medžio, tošies po sodybas persirengėliai vaikščiojo. Vyrai moterimis, moterys vyrais apsirėdę iš trobos į trobą eidami pokštus krėtė, dainavo, stengėsi pavogti kokį buities rakandą, pakibinti sutiktuosius.

Užgavėnių šventėje linksmino net 30 iš įvairių šalies regionų suvažiavusių folkloro ansamblių, surengtos ir netradicinės pramogos. Išmaniųjų technologijų mėgėjai varžėsi orientaciniame žaidime, vyko atgaivintos etnografinės sporto šakos – lietuviškų ristynių turnyras.

Simbolines Žiemos ir Pavasario grumtynes vaizduojančiose Lašininio ir Kanapinio muštynėse tradiciškai nugalėjo pastarasis. 

O susikaupęs blogis, kartu su įkyrėjusia žiema išvarytas sudeginant Morę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt