Veidai

2018.02.02 13:12

Kambodžoje karaliaus kritika paskelbta nusikaltimu

BNS2018.02.02 13:12

Kambodžos vyriausybė penktadienį pritarė pirmajam šalies įstatymui, numatančiam baudžiamąją atsakomybę už valdovo įžeidimą, bet teisių gynimo grupės nuogąstauja, kad juo bus naudojamasi prieš disidentus.

Kitaip negu kaimyniniame Tailande, kur už karališkųjų asmenų šmeižtą dažnai skiriami dešimtmečiai įkalinimo, daugiausiai simbolinį vaidmenį atliekanti Kambodžos monarchija iki šiol nuo kritikos įstatymu nebuvo saugoma.

Įstatymas, kuriame numatoma penkerių metų laisvės atėmimo bausmė už karaliaus Norodomo Sihamoni įžeidimą, buvo priimtas per ministrų kabineto posėdį, pirmininkaujant autoritariškam premjerui Hunui Senui. Pastarasis per rinkimus liepos mėnesį tikriausiai pratęs jau 33 metus trunkantį savo valdymą, nes panaikino opoziciją ir privertė daugelį savo kritikų išvykti iš šalies.

Naujuoju įstatymu siekiama „palaikyti ir ginti karališkojo vardo reputaciją“, socialiniame tinkle „Facebook“ parašė vyriausybės atstovas Phay Siphanas.

„Už karaliaus įžeidimus bus baudžiama laisvės atėmimu nuo vienų iki penkerių metų“ ir 2,5 tūkst. dolerių (2 tūkst. eurų) bauda, sakoma pranešime.

Pastaraisiais dešimtmečiais, valdant despotiškam Hunui Senui, Kambodžos monarchijos įtaka reikšmingai sumažėjo.

Karalius Norodomas Sihamoni, kuris į sostą įžengė 2004 metais, yra laikomas visiškai simboliniu valstybės vadovu. Jo ramus, neprašmatnus gyvenimas yra akivaizdus kontrastas politiškai ambicingam tėvui, kuris prieš atsisakydamas sosto viešai konfliktavo su premjeru.

Kambodžos gyventojai gerbia Norodomą Sihamoni, daugelis laiko jį esant aukščiau politinių peštynių.

Tačiau teisių gynėjai perspėjo, kad naujuoju įstatymu tikriausiai bus naudojamasi kaip politiniu ginklu – šalyje, kur teismai nuolat kaltinami Huno Seno nurodymų vykdymu.