Veidai

2018.01.21 09:11

Olandų pasididžiavimas – malūnininkystė: kiek svarbus šis amatas dabar?

LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ rubrika „Margas pasaulis“ kviečia susipažinti su retos profesijos atstovu – malūnininku. Nors Nyderlandai – vėjo malūnų kraštas, jų šalyje dabar keliskart mažiau nei prieš porą šimtų metų, o malūnininkų – vos kelios dešimtys. Tad profesijos entuziastai džiaugiasi, kad jų amatą ėmėsi saugoti UNESCO – įtraukė į nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Žvarbūs žiemos vėjai gal ir ne visiems patinka, bet kai kam – labai palankūs. Bent jau malūnininkai juo labai džiaugiasi. Tiesa, vėjo malūnais garsėjančiuose Nyderlanduose šio amato atstovų telikę apie 40. Maartenas Dolmanas buvo vienas tų, kurių pastangomis praėjusių metų pabaigoje UNESCO malūnininkystę įtraukė į nematerialaus paveldo sąrašą.

„Tai daug reiškia, tai – nematerialus paveldas. Taip apsaugomas malūnininko amatas. Labai svarbu, kad karta po mūsų išmoktų ir išsaugotų šį amatą“, – teigia M. Dolmanas.

M. Dolmanas, AFP/Scanpix nuotr.

Paskelbdama malūnininkystę saugomu paveldu UNESCO įsipareigoja skirti lėšų su amatu susijusioms veikloms – mokymams, stažuotėms. Siekiantys malūnininko vardo turi darbuotis bent 150 valandų per sezoną. Nors vargu, ar kokie kursai gali atstoti senąjį mokymosi būdą, kai mokomasi stebint vyresniųjų šeimos narių darbą. Maartenas amato moko vieną iš savo sūnų, o pats išmoko iš tėvo. Būtent tėvas prieš 6 dešimtmečius įsigijo malūną Eselsteine. XVIII amžiuje statytas 26 metrų aukščio malūnas – vienas didžiausių Nyderlanduose – dominuoja nedidelio miestelio panoramoje.

XIX amžiuje Nyderlanduose buvo 9 tūkst. malūnų, dabar išlikę apie 1200. Vieni mala grūdus, kiti atlieka labai svarbią funkciją – reguliuoja vandens lygį – 70 proc. šalies yra žemiau jūros lygio. Eselsteino gyventojai malūnu ne tik grožisi, bet ir noriai perka produkciją, tad darbo netrūksta. 

M. Dolmanas teigia, kad malūnas – jo varomoji jėga, suteikianti energijos ir pasitenkinimo. 

„Viskas, kas vyksta malūne, gerai nuteikia. Turbūt galima tai pavadinti aistra“, – tikina olandas.

Daugiau apie tai – „Labas rytas, Lietuva“ reportaže.