Naujienų srautas

Veidai2018.01.19 12:25

Botanikos sode pražydo įsimintino kvapo leopardinis amorfofalas

LRT.lt 2018.01.19 12:25

VDU botanikos sode Kaune pražydo leopardiniai amorfofalai, dar vadinami lavongėlėmis arba velnio liežuviais. Šis į Lietuvą iš Indokinijos atkeliavęs atogrąžų miškų augalas žydi itin trumpai – tik kelias dienas. Nemalonų kvapą skleidžiantis leopardinis amorfofalas (Amorphophallus konjac) aroninių (Araceae) šeimos augalas – tikras egzotikos mėgėjų traukos objektas.

Neįprasta forma, o svarbiausia – ryškus, pūvančią mėsą primenantis amorfofalo žiedyno kvapas, prilipdęs jam visai neromantišką „lavongėlės“, „velnio liežuvio“ ar „gyvatės palmės“ vardą, kasmet į oranžeriją sutraukia nemažą pulką lankytojų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Galima išsiauginti ir patiems

„Lankytojų reakcijos būna įvairios – vieni kantriai gėrisi augalais, kiti jau nuo durų gokčioja ir raukosi“, – šypsosi dr. Judita Varkulevičienė. Pasak jos, egzotiškąjį amorfofalą, turint sąlygas, ne taip sudėtinga išsiauginti ir namuose. Tiesa, tam, kad augalas išaugintų didelius gumbus ir išleistų įspūdinguosius žiedynus, būtina itin puri ir derlinga žemė.

„Kartais klaidingai manoma, kad amorfofalo auginimas yra kažkuo baisiai sudėtingas, bet tai netiesa. Pavasarį į gerą žemę saulėtoje vietoje pasodintas gumbas išleis vieną lapą. Per vasarą gausiai tręšiamas, rudenį gumbas iškasamas ir laikomas sausai, bet šiltai, kol pradeda leisti savo puošnųjį žiedyną. Beje, žiedų skleidžiamas pūvančios  mėsos kvapas yra tiek stiprus ir „lipnus“, kad laikant namuose, gali įsigerti į baldus, drabužius, ir tuomet greitai jo neatsikratysite“, – perspėja specialistė.

Visai kas kita – stambiausio amorfofalų genties atstovo Amorphophallus titanum auginimas: šis didžiausia pasaulio gėle vadinamas augalas gali išauginti iki 3 m aukščio žiedyną, o jo gumbo skersmuo siekia iki 50 cm, svoris – 25–50 kg.

Pranešimo autorių nuotr.

„Britams prireikė 10 metų, kol jų turimas Amorphophallus titanum pradėjo žydėti. Štai išauginti ir prižiūrėti tokį milžiną – išties neeilinis iššūkis“, – apie legendinį leopardinio amorfofalo giminaitį pasakoja J. Varkulevičienė.

Įspūdingas žiedynas

Leopardinis amorfofalas VDU botanikos sode auginamas jau seniai. Pasak J. Varkulevičienės, jo „krikštatėviu“ galima laikyti buvusį ilgametį botanikos sodo direktorių Aloyzą Budriūną. Jis pasakodavo bendradarbiams apie egzotišką augalą, kurio didelių gumbų užaugino namuose. A. Budriūno užauginto amorfofalo gumbas svėrė 12 kg, vėliau jis skilo pusiau, bet nežuvo, toliau augo kaip du savarankiški augalai.

Botanikos sode amorfofalai pradėti auginti nuo mažų gumbelių. Per 2–3 metus jie pasiekia 0,5–1 kg svorį. Tik tada galima tikėtis žiedų. Vienas gumbas išleidžia įspūdingą žiedyną, kurio aukštis 1,5–2 metrai. Leopardinio amorfofalo žiedynas panašus į kalijos.

Gentyje, kurios pavadinimas verčiamas kaip „beformė išauga“, – apie 170 augalų rūšių, augančių atogrąžų juostoje nuo Afrikos iki Australijos. Didžiulis augalo žiedas išauga iš po žeme esančio gumbo. Vos kelios rūšys maloniai kvepia, o dauguma turi nemalonų pūvančios mėsos kvapą. Taip augalas privilioja muses, kurios, patekusios į žiedo vidų, negali išlipti, nes trukdo daugybė burbuolės viduryje išsidėsčiusių plaukelių. Išsilaisvina, kai vyriškieji žiedai subręsta, ir žiedadulkės nusėda ant vabzdžių, kurie apdulkina moteriškus žiedus. Savidulka nevyksta, nes moteriški žiedai vystosi anksčiau. Žiedyno apačioje yra moteriški piesteliniai žiedai, aukščiau – vyriškieji kuokeliniai, o viršutinė dalis – sterili.

Pranešimo autorių nuotr.

Vasarą sodinamas lauke

„Pavasarį po šalnų gumbą išnešame į lauką ir sodiname trąšioje žemėje. Geriau jį užkasti giliau, kad užaugtų mažiau „vaikučių“. Dalį gumbo palikus paviršiuje, jų priauga daug, augalas jiems išeikvoja visas jėgas ir nežydi“, – sako J. Varkulevičienė.

Per vasarą gumbą galima auginti ir vazone, bet tada substratą būtina papildomai tręšti. Gumbas išleidžia vieną plunksniškos formos, iki metro ilgio lapą. Rudenį jis sunyksta. Prieš šalnas gumbą reikia iškasti, nuvalyti žemes, nupjauti „vaikučius“ ir laikyti sausai patalpoje. Nuo Naujųjų metų gumbas pradeda leisti daigą – laikas sodinti į vazoną, pastatyti šviesioje, šiltoje vietoje.

„Leopardinį amorfofalą auginti namuose nėra malonu, nes žiedas skleidžia stiprų atstumiantį kvapą. Jis dar labiau sustiprėja, kai šviečia saulė. Pūvančios mėsos kvapu augalas vilioja museles, kurios apdulkina žiedą. Kadangi pas mus tokių muselių nėra, amorfofalas sėklų neužaugina“, – teigia VDU botanikos sodo oranžerijos vadovė.

Leopardinis amorfofalas VDU  botanikos sode žydi daugelį metų – išskleidžia 5–7 ir daugiau žiedynų. Kiekvienais metais stiebas apmiršta ir augalas ilsisi keturis mėnesius. Pavasarį iš gumbo išauga vienintelis lapas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi