Veidai

2017.12.15 08:46

Netikėčiausi arbatos receptai: kodėl verta gėrimą gardinti ryžiais?

LRT.lt 2017.12.15 08:46

Nors lietuviai arbatą dažniausiai ruošia visai paprastai – tiesiog užpliko mėgstamas arbatžoles vandeniu, pasaulyje įsigalėjusi aibė skirtingų arbatos ruošimo tradicijų. Gruodžio 15-ąją visame pasaulyje minimos Tarptautinės arbatos dienos proga, pateikiame įdomiausius arbatos paruošimo receptus, rašoma pranešime spaudai.

„Skonio ir kvapo“ arbatos žinovo Audriaus Žilinsko teigimu, įprastai lietuviai arbatą skanina cukrumi, medumi ar citrina, retas kuris ją pagardina šlakeliu pieno. Visgi idėjų, kaip pagardinti mėgstamą gėrimą, yra kur kas daugiau.

„Įmantresnių arbatos receptų galime pasiskolinti iš tų kraštų, kuriuose arbata auginama ir gaminama. Pavyzdžiui, Artimųjų ir Tolimųjų Rytų, Indonezijos. Svetur ruošiant arbatą dažnai negailima nei pieno, nei skirtingų prieskonių, o kartais į arbatos puodelį net beriami ryžiai!“ – stebina ekspertas, ir dalijasi receptais.

Indiška masala čai – arbata su prieskoniais

Tradicinė indiška arbata, dar vadinama masala čai, – ypač stipri ir saldi juoda arbata, pagardinta prieskoniais ir šlakeliu pieno. A. Žilinskas pasakoja, kad tokio gėrimo paskanauti galima kone kiekvienoje Indijos miestų gatvėje, traukiniuose, pakelės užkandinėse ar užsukus į svečius pas vietos gyventojus. Be to, dabar tai – tradicinis gėrimas ne tik Indijoje, bet ir daugelyje arbatinių ir kavinių Vakarų šalyse.

„Indijoje nuo seno buvo įprasta vietoje arbatos gerti prieskonių nuovirą, tuo tarpu juodoji kamelijų arbata ilgai laikyta prabangos gėrimu. Vietiniai gyventojai ją gerti įgudo tik XX amžiuje, sumaišę su prieskoniais, pienu ir cukrumi. Priklausomai nuo naudojamų prieskonių, egzistuoja begalė masala čai variacijų. Juk „masala“ reiškia prieskonius. Klasikine masala čai laikoma arbata su gvazdikėlių, imbiero, cinamono, kardamono ir juodųjų pipirų mišiniu, tačiau kiekvienas gali susikurti sau labiausiai patinkančią versiją“, – sako A. Žilinskas.

Specialistas pateikia savo mėgstamą receptą: masala čai prieskonių mišinį apie 10 min. uždengę pavirinkite 500 ml vandens. Nuėmę prikaistuvį nuo ugnies, suberkite juodosios arbatos arbatžoles, ir palikite 4–5 minutėms. Tada arbatą nukoškite į arbatinuką, įdėkite valgomąjį šaukštą medaus, įpilkite 250 ml pašildyto pieno ir išmaišykite.“

Matcha latte – žaliosios arbatos šedevras

Pasak A. Žilinsko, klasikinei Rytų kultūrai Japonijoje jungiantis su vakarietiškąja, išradinga japoniška virtuvė jungiasi su pasaulietiška, o to rezultatas – genialūs receptai. „Japonai eksperimentuoja ir su savo žaliąja ceremonine arbata matcha, auginta pavėsyje ir sutrinta į miltelius. Jos beriama į desertus ir marinatus, o populiariausias virtuvių derinys – švelni, bet energizuojanti matcha latte“, – pasakoja žinovas.

Norėdami pasigaminti tokios arbatos, arbatinį šaukštelį matcha arbatos nedideliame indelyje užpilkite 70 ml 80 laipsnių temperatūros vandens ir išplakite. Geriausia – bambukine šluotele, kad arbatžolių milteliai tolygiai pasiskirstytų vandenyje. Pašildykite pieną ir plakite jį, kol suputos. Arbatą ir pieno putas supilkite į aukštą stiklinę ar puodelį ir švelniai pamaišykite neišardydami putų.

 
Alisher Sharip/Unsplash nuotr.