Veidai

2017.12.07 12:17

10 geriausių krypčių stebėti Šiaurės pašvaistę

LRT.lt2017.12.07 12:17

Šiaurės pašvaistės sezonas jau prasidėjo. Tam tikrose šiaurinio Žemės pusrutulio vietose jau galima stebėti šį gamtos fenomeną, kai saulės vėjo dalelės susiduria su žemės atmosfera. Šį šviesų spektaklį danguje stebėti ne taip jau paprasta – viskas priklauso nuo oro sąlygų ir saulės, bet, jei pasistengsite, yra didelė tikimybė, kad jums pasiseks išvysti Šiaurės pašvaistę, teigiama pranešime žiniasklaidai. 

O kad būtų lengviau, portalas Booking.com apžvelgė 135 milijonus apgyvendinimo įstaigų įvertinimų, kuriuos pateikė keliautojai iš viso pasaulio. Pateikiame jums 10 geriausių krypčių, kurios, keliautojų nuomone, labiausiai tinka stebėti Šiaurės pašvaistę.

Jelounaifas, Kanada

Kanadoje šimtus mylių driekiasi negyvenami miškai ir karaliauja laukinė gamta. Dėl šios priežasties Kanadoje yra vienas žemiausių šviesos taršos lygių – tai puiki žinia norintiems stebėti Šiaurės pašvaistę. Arčiausiai Arktinio rato esančios Šiaurės Vakarinės Teritorijos yra viena geriausių vietų mėgautis žaliuoju švytėjimu danguje.

Booking.com nuotr.

Ferbanksas, Aliaska

Kadangi Aliaska yra labai arti Šiaurės ašigalio, tai viena geriausių vietų stebėti Šiaurės pašvaistę. Ferbanksas įsikūręs tiesiai po Šiaurės pašvaistės aktyvumo juosta ir netgi turi savo pašvaisčių prognozės sistemą. Čia taip pat yra karštųjų versmių, kurios neleis sušalti stingdančiame Aliaskos ore. Turistams nuo rugpjūčio iki gegužės mėnesio siūlomos ekskursijos į Denali nacionalinį parką ir Jukono teritoriją, kurioje galėsite geriausiomis sąlygomis stebėti Šiaurės pašvaistę. Žaliai švytintis ir verpetais išgražintas dangus geriausiai matomas tarp dešimtos valandos vakaro ir trečios valandos ryte.

Kalfafelis, Islandija 

Islandijoje, Vatnajokudlio nacionalinio parko prieigose, prie tokio pat pavadinimo ledkalnio įsikūręs mažas kaimelis pavadinimu Kalfafelis (Kalfafell). Dangus čia rašalo juodumo, tad turėsite puikią progą stebėti virš Islandijos žėruojančias žaliąsias šviesas. Apsistokite vietinėje apgyvendinimo įstaigoje ir galėsite pamatyti ne tik Šiaurės pašvaistę, bet ir lavos laukus, kalnus ir ledkalnius.

Trumsė, Norvegija 

Kalnuotas ir fiordų išraižytas kraštovaizdis aplink Trumsę sukuria tobulą panoramą stebėti Šiaurės pašvaistę. Čia visai nesunku atvykti, be to, žiemą vyksta kasmetinis Šiaurės pašvaistės festivalis ir muzikos pasirodymai po atviru dangumi. Anot Booking.com, geriausias laikas stebėti pašvaistę Trumsėje yra nuo spalio iki kovo vidurio.

Abisko, Švedija  Aurora Borealis šiame mažame Švedijos kaimelyje, įsikūrusiame 240 km už poliarinio rato, matoma itin ryškiai. Kadangi Abisko yra įsikūręs 70 km ilgio Tornetresko ežero pakrantėje, dangus čia visuomet giedras – nesvarbu, koks oras būtų apylinkėse.

Ivalas, Suomija 

Suomijoje Šiaurės pašvaistę žiemos sezonu galima pamatyti beveik kasnakt, tad tikimybė išvysti šį dangaus spektaklį itin didelė. Ivalo kaimelis įsikūręs ant Ivalo upės kranto Laplandijoje, šiauriausiame Suomijos regione. Čia beveik nėra kelių eismo ir šviesos užterštumo. Norėdami dar labiau padidinti savo galimybes „pagauti“ Šiaurės pašvaistę ir patirti tikrą nuotykį galite užsisakyti ekskursiją automobiliu per miškus ir apsnigtą laukinę gamtą. Apsistokite vietiniuose svečių namuose ir paragaukite vietinės virtuvės patiekalų arba užsisakykite pasivažinėjimą haskių traukiamomis rogėmis.

Inari, Suomija 

Inari kaimelis įsikūręs ant tokio paties pavadinimo ežero (trečio pagal dydį Suomijoje) kranto. Jei keliausite čia viduržiemį, būtinai išbandykite ekskursiją haskių kinkiniu per storą sniegą ir miškus, kuriuose gausu elnių. Kai kurios Inari apgyvendinimo vietos siūlo privatų paplūdimį specialiai stebėti Šiaurės pašvaistę.

Alta, Norvegija

Toli už poliarinio rato įsikūręs Altos miestas buvo pirmoji vieta pasaulyje, kurioje pastatyta Šiaurės pašvaistės observatorija – ji ant Haldės kalno stūksojau nuo 1899 m. Čia taip pat yra puikios oro sąlygos stebėti pašvaistę, nes žiemos metu iškrenta nedaug kritulių, o dangus būna giedras.

Sandgerdi, Islandija

Istoriškai Sandgerdi visada buvo žvejų kaimelis pietiniame salos pusiasalyje. Šiandien tai populiari kryptis tarp Šiaurės pašvaistę pamatyti norinčių keliautojų. Nepaisant suaktyvėjusio turizmo ir nedidelio atstumo nuo Reikjaviko, Sandgerdi išliko labai ramia vieta, o Šiaurės pašvaistė čia atsispindi nuo supančios jūros. Geriausia stebėti Aurorą Sandgerdi yra gruodžio, sausio ir vasario mėnesiais.

Kirkenesas, Norvegija 

Šis ramus arktinis miestelis įsikūręs pasienyje su Rusija ir kartu yra vienoje geriausių vietų stebėti Šiaurės pašvaistę. Tai kryptis patiems drąsiausiems keliautojams, nes čia beveik nieko nėra, išskyrus kelis turistus, vykstančius į  ekskursiją po Arktį. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.