Veidai

2017.11.10 23:32

Kaip veikia interneto balionai Puerto Rike?

technologijos.lt, Edmundas Jakilaitis2017.11.10 23:32

Mobilaus ryšio bokštai paprastai neskraido. Prieš pusantro mėnesio Puerto Riką nusiaubė uraganas Maria, milijonus gyventojų palikęs be elektros ar patikimo ryšio.

Audra suniokojo salos komunikacijų infrastruktūrą. Mobilaus ryšio stotelės be elektros negali siųsti signalų, o atsarginio maitinimo užteko vos kelioms valandoms. Uraganas pažeidė ir antžemines šviesolaidžių linijas, jungiančias bokštus su pagrindiniu tinklu. Ryšio atstatymui, pavyzdžiui, „AT&T“ naudoja mobilius ryšio bokštus sunkvežimiuose ir sako, kad jų tinklas pasiekiamas 70 proc gyventojų.

Taip pat naudojami ir balionai.

Taisydamos antžemines komunikacijas, „AT&T“ ir „T-Mobile“ dar prisijungė ir prie stratosferoje skraidančių aparatų tinklo.

X žymi tašką

„Alphabet“ – „Google“ motininė kompanija ir už balionus atsakanti technologijų milžinė – vadina šį bandymą „eksperimentine technologija“. Iš tiesų tai „Alphabet“ inkubatorius, kuriame veikia „X, the Moonshot Factory,“ arba tiesiog „X“. Balionų iniciatyva pavadinta „Project Loon“.

Kiekvieną balioną galima vertinti kaip mobilaus ryšio bokštą, esantį stratosferoje, dešimčių tūkstančių metrų aukštyje. Jie kuria ne belaidį ryšį (Wi-Fi), bet LTE signalą; kiekvienas balionas gali padengti apie 5 tūkst. kvadratinių kilometrų plotą. Bet šio balioninio interneto pralaidumo nepakanka tiesioginėms transliacijoms ar netgi pokalbiams telefonu. Jis skirtas tokioms paprastoms užduotims kaip SMS ar elektroninio pašto patikrinimas.

Antžeminė balionų kontrolė

Patys balionai LTE signalą turi iš kažkur gauti ir tas kažkas yra Žemė, kur „AT&T“ ir „T-Mobile“ jį siunčia aukštyn. Tai reiškia du dalykus: nebus galima sužinoti, kad signalas atsklinda iš dangaus ir kad norint naudotis ryšiu, reikės turėti planus su kuriuo nors tiekėju.

Patys balionai vaiduokliškai balti, maždaug teniso korto dydžio ir pagaminti iš polietileno. Variklių juose nėra, o energija įrangai tiekia fotovoltiniai skydeliai.

Atsitiktinai „Loon“ Puerto Rike paleidimo stotį, kaip didesnio projekto dalį, jau turėjo (pavadintą „Mažas paukštelis“), bet šie balionai atkeliavo iš paleidimo stoties Nevadoje (pavadintos „Didysis Paukštis“).

Pasroviui

Kadangi balionai priklauso nuo stratosferos vėjų malonės, juos vairuoti galima tik keičiant skridimo aukštį ir taip patenkant į skirtingomis kryptimis judančio oro sluoksnius.

Tačiau jie tai atlieka įdomiai: didesnio helio balino viduje yra mažesnis balionas. Pripumpuodamas šią vidinę talpą atmosferos oro  arba jį išleisdamas, skraidantis aparatas kyla viršun arba leidžiasi. Tad ‚Project Loon“ balionus nešantis mechanizmas labai paprastas, ko jokiu būdu negalima pasakyti apie navigaciją. „X“ komanda naudodama kompiuterių simuliacijas ir iš skrendančių balionų gaunamus duomenis, sukūrė mašininio mokymosi algoritmą, palengvinantį balionų pergabenimą iš vienos vietos į kitą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.