Veidai

2017.11.08 12:00

Žvilgsnis į dviračius iš apačios: įvertinkite lietuvio fotosesiją Nyderlanduose

LRT.lt 2017.11.08 12:00

Kiekvieną dieną tūkstančiai dviračių skrieja Nyderlandų gatvėmis. Tačiau, ar esame susimąstę, kaip šios, ir Lietuvos gatvėse vis populiarėjančios dviratės transporto priemonės, atrodo iš apačios?   

Jaunas lietuvių fotografas Andrius Burba, projekto „Underlook“ kūrėjas, kuris įprastai iš apačios fotografuoja gyvūnus, šį kartą neįprastu rakursu pro fotoaparato objektyvą pažvelgė į olandų kultūros simbolį – dviratį, teigiama pranešime žiniasklaidai.

„Underlook“ projektas gimė 2016-ųjų pradžioje, kai Andrius pradėjo fotografuoti iš apačios ant stiklo užkeltus triušius, katinus, vėliau – šunis ir netgi arklius. Kitu kampu Andrius panoro pažvelgti ir į pačią temą „iš apačios“. Nuvykus į Nyderlandus tapo aišku, kad jo objektais šįkart taps dviračiai.

Kaip ir daugelis pirmą kartą apsilankiusiųjų Groningene, fotografas buvo pritrenktas dviračių gausos, jų populiarumo tarp miestiečių. Nieko nuostabaus, nes Nyderlandų karalystė garsėja didžiausiu dviračių pasaulyje naudojimosi mastu. Kiekvienam piliečiui čia tenka 1,2 šios transporto priemonės, dėl ko Nyderlandai tampa vienintele šalimi, kur dviračiai skaičiumi lenkia gyventojus.

„Under-bikes“ fotosesija vyko buvusiame vienuolyne, kur „Underlook“ komanda, bendradarbiaudama su „LEBLK Apparel“ ir „Bikes in Groningen“, tris dienas nuo ankstyvo ryto iki tamsos dokumentavo dviračius. Rezultatas – 43 neįprasti geriausių olandų draugų portretai.

„Nyderlanduose dviratis yra kiekvieno gyvenimo centre, tad barškantys purvasaugiai, laisvos grandinės ar išlenkti ratai fotosesijose buvo veikiau kasdienybė nei išskirtinumas. Neįtikėtina, kiek daug dviratis gali atskleisti apie jo savininko asmenybę, įpročius, pomėgius, pasirinkimus“, – įgyvendinęs projektą stebėjosi Andrius.

Pranešimo autorių nuotr.

„Under-bikes“ fotografijų serija apima visą šio Nyderlandų simbolio išskirtinumą ir neeilinį grožį, kuris slypi po vis skirtinga išvaizda. Nuotraukose galima išvysti ir senųjų modelių dviračių, ir rankų gamybos šedevrų.

Pasak fotografo ir šios idėjos autoriaus, nufotografuoti dviračius nebuvo taip lengva, kaip iš pradžių atrodė. Žvelgiant iš apačios į seno modelio, padėvėtas dvirates transporto priemones nebuvo įmanoma sukurti proporcingo vaizdo. „Siekiant įamžinti šiuos „senukus“, teko griebtis ir kompiuterinių vaizdo redagavimo programų, pavyzdžiui, kai kurie dviračių rėmai buvo šiek tiek kreivi, todėl reikėjo sujungti kelias nuotraukas, kad tiek priekinis, tiek galinis ratai būtų vienoje linijoje“, – fotografavimo procesu dalijosi Andrius.