Veidai

2017.11.07 14:40

Kauno Kalėdų eglę pirmą kartą nušvies aplinkos neteršianti elektra

LRT.lt 2017.11.07 14:40

Gruodžio 2 d. Kauno Rotušės aikštėje įžiebiama Kalėdų eglė taps pirmąja šalyje, apšviesta aplinkos neteršiančia elektros energija. Jai pagaminti bus naudojami kavos tirščiai, kuriuos rinkti kviečiamos visos Kaune veikiančios įmonės, organizacijos, neabejingos aplinkosaugos problemoms ir puoselėjančios atsakingą požiūrį į verslą. Kaip rašoma pranešime spaudai, jau dabar pas jas atvykti, pristatyti projektą bei tirščiams skirtą talpą pasiruošę projekto ambasadoriai. Gruodžio mėnesį prisidėti prie Kalėdų eglės apšvietimo galės ir visi norintys Kauno gyventojai.

„Kiekvienam, mėgstančiam kavą, tenka ne tik malonumas ją geriant, bet ir rūpestis po jos liekančiais tirščiais. Paprastai juos išmetame kartu su kitomis buitinėmis atliekomis. Jų kiekiai kavinėse, restoranuose, degalinėse, galiausiai – verslo centruose išauga tiek kartų, kiek juose lankosi, dirba žmonių. Ką daryti su tiek kavos tirščių? Mums šis klausimas nedavė ramybės ne vienerius metus, todėl iš karto susidomėjome partnerių pasiūlytu tirščių perdirbimo būdu. Dėjome visas pastangas, kad projektas startuotų prieš didžiąsias metų šventes, o pirmieji jo rezultatus galėtų įvertinti Kauno miestas ir jo gyventojai“, – sako „Paulig Coffee Lietuva“ direktorius Mindaugas Čalka.

„Modus Group” biuruose per metus surinkome ir mūsų biodujų jėgainėms perdavėme 14 tonų kavos tirščių. Juos perdirbus pagamintos elektros užtektų nuvažiuoti 41 tūkst. km elektromobiliu arba tenkinti 28 statistinių šeimų viso mėnesio elektros energijos poreikį. „Paulig“ tapo pirmieji kavos gamintojai Lietuvoje, galvojantys, ne tik kaip rinkai tiekti kokybišką kavą, bet ir ką daryti po to, kai ji išgeriama. Pradedant bendradarbiavimą dabar, Kauno Kalėdų eglei ir dekoracijoms bus naudojama elektra, pagaminta tausojant aplinką“, – sako „Modus Energy“ atstovas Linas Jurgutis.

Prisidėti prie projekto ir aplinkai nekenksmingos elektros energijos Kauno Kalėdų eglei gamybos gali visos mieste veikiančios įmonės bei organizacijos, kurių ofisuose ruošiama ir geriama kava, taip pat – verslo centrai, kavinės ir restoranai, kitos maitinimo ir pramogų vietos. Susidomėjimą išreiškusias organizacijas aplankys projekto ambasadorius, kuris pristatys kavos tirščiams rinkti skirtą talpą bei pasirūpins jos periodišku pakeitimu. Kauno mieste surinkti kavos tirščiai bus vežami į vieną iš 10-ies „Modus Energy” eksploatuojamų biodujų jėgainių. Joje gaminant elektrą nesusidaro jokių atliekų.

Biodujų jėgainėje pagaminta elektra perduodama „Energijos skirstymo operatoriui“, kurio tiekiama elektros energija Kauno rotušėje bus naudojama nušviesti Kalėdų eglę bei šalia įrengti numatytas šventines dekoracijas. Vienai jų – „Paulig“ kavos puodeliui, papuošusiam ir spaudos konferencijos patalpas Rotušėje, apšviesti reikia 100 Wh elektros energijos. Toks jos kiekis pagaminamas panaudojus 200 g kavos tirščių. Atitinkamai, vieną parą dekoratyvinis kavos puodelis švies perdirbus 4,8 kg kavos tirščių. Palyginimui, tokį kiekį tirščių vidutiniškai per mėnesį surenka 10 darbuotojų turintis biuras, jei kiekvienas jų per dieną išgeria 1–3 puodelius kavos.

Kauno įmonės, norinčios, kad iš jų kavos tirščius surinktų projekto ambasadoriai, kviečiamos kreiptis telefono nr. +370 683 39376. Visa informacija apie projektą, kavos surinkimo ir perdirbimo procesus pateikiama www.facebook.com/atrasktikrakava. Kavos tirščiai iš užsiregistravusių įmonių bus renkami visą lapkričio mėnesį. O gruodį Kauno Rotušės aikštėje bus įrengtas konteineris, į kurį kavos tirščius galės nešti visi norintys Kauno miesto gyventojai.