Veidai

2017.10.28 21:54

Rojaus paukščiai – pavojuje

Rojaus paukščiams, šimtmečius žavintiems spalvomis ir piršlybų ritualais, Indonezijoje gresia išnykimas. Naikina juos ne tik brakonieriai – vis mažėja atogrąžų miškų, kuriuose paukščiai gyvena.

Net su patyrusiu vedliu tenka ilgai dairytis į tankią Indonezijos džiunglių lapiją, kad nors trumpą akimirką išvystum nepakartojamo grožio reginį – rojaus paukštį. Kai XVI a. jį pirmąsyk išvydo europiečiai, parvežtą iš užjūrio ekspedicijų, išties manė, kad toks grožis tegalėjęs atkeliauti iš rojaus.

Indonezijos atogrąžų miškuose gyvena 41 rojaus paukščių rūšis, o net 37 jų aptinkamos rytinėje šalies dalyje, Papua džiunglėse. Tačiau nuo seno spalvomis ir piršlybų ritualais susižavėjimą keliantys paukščiai nyksta. Jie dažnai atsiduria brakonierių taikinyje. Iš paukščių gaminami dekoratyviniai daiktai, tradicinės Papua genčių dekoracijos, pavyzdžiui, galvos apdangalai, paklausa didelė ir užsienyje, tad draudimai rojaus paukščius medžioti neveiksmingi. Be to, ne tik brakonieriai kelia grėsmę paukščių išlikimui.

Daugiau apie rojaus paukščius sužinosite Lauros Tautvaišaitės reportaže.