Veidai

2017.09.20 11:28

Prieš 100 metų įvykusią Vilniaus konferenciją primins proginis atvirlaiškis

LRT.lt2017.09.20 11:28

Šį penktadienį, rugsėjo 22 dieną, Vilniaus centriniame pašte, pažymint Vilniaus konferencijos 100-ąsias metines, vyks proginis antspaudavimas. Apyvartoje pasirodys ir svarbiam istoriniam įvykiui, turėjusiam lemiamos įtakos Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimui, skirtas proginis atvirlaiškis, teigiama Lietuvos pašto pranešime.

„Artėjant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui svarbu prisiminti ne tik Vasario 16-ąją, bet ir kitus ne mažiau reikšmingus mūsų šalies istorijos įvykius, lėmusius Nepriklausomybės paskelbimą. Vienas iš tokių yra prieš šimtmetį vykęs prasmingas tautos forumas – Vilniaus konferencija, todėl filatelijos gerbėjams bei plačiajai visuomenei pristatome proginį atvirlaiškį. Šį penktadienį, lygiai prieš 100 metų įvykusios Vilniaus konferencijos dieną, atvirlaiškis Vilniaus centriniame pašte bus ženklinamas proginiu spaudu“, – sakė Lietuvos pašto Komunikacijos grupės vadovas Tomas Bašarovas.

Atvirlaiškį apipavidalino dailininkė Evelina Paukštytė. Jame pavaizduotas fragmentas iš Vilniaus konferencijoje priimtos rezoliucijos faksimilės. Proginiame spaude pavaizduotas sostinėje J. Basanavičiaus gatvėje esantis dabartinio Rusų dramos teatro pastatas, jame 1917 metais ir įvyko žymioji Vilniaus konferencija.

Kelią į demokratinės Lietuvos valstybės atsiradimą Lietuvos paštas nuo praėjusių metų įamžina ir tęstinėje pašto ženklų blokų serijoje „Lietuvos valstybės atkūrimui – 100 metų“. Jau yra išleisti du pašto ženklų blokai: 2016-aisiais metais viename iš jų buvo pavaizduotas dr. J. Basanavičiaus portretas ir pirmųjų lietuviškų laikraščių „Aušra“ ir „Varpas“ faksimilės, šiemet – Didysis Vilniaus Seimas, spaudos atgavimas ir Lietuvių konferencija. Jubiliejiniais 2018 m. išleisimame pašto bloke išvysime Lietuvos tarybą ir Lietuvos Nepriklausomybės aktą.

„Šia proginių pašto ženklų blokų serija įamžinamas Lietuvos valstybės gimimas: nuo pirmųjų valstybingumo užuomazgų tautinės priespaudos metais leistuose ir knygnešių platinamuose lietuviškuose spaudos leidiniuose iki Nepriklausomos valstybės idėjos suformavimo Didžiajame Vilniaus Seime ir Vilniaus konferencijoje. Tai istoriniai įvykiai, nulėmę įkūrimą Lietuvos Tarybos, kuri 1918 m. vasario 16 d. paskelbė Lietuvos Nepriklausomybės Aktą“, – pažymi T. Bašarovas.

Vilniaus konferencija. Tai – 1917 m. rugsėjo 18–22 dienomis Vilniuje įvykęs lietuvių atstovų susirinkimas, kuriame svarstytas Lietuvos valstybės atkūrimas. Šalies inteligentų suvažiavime, vėliau įgavusiame Lietuvių konferencijos pavadinimą, pasisakyta už nepriklausomą ir demokratišką valstybę.

Vilniaus konferencijoje buvo nuspręsta, kad galutinę valstybės valdymo formą ir santykius su kaimyninėmis valstybėmis nustatys demokratiškai visų gyventojų išrinktas Steigiamasis Seimas, o šiam tikslui įgyvendinti buvo išrinkta dvidešimties asmenų Lietuvos Taryba.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.