Veidai

2017.09.10 13:37

Istorinius įvykius perkėlė į miniatiūrinį miestą

Berlyną – didžiausią Vokietijos miestą – nuo šiol galima apžiūrėti vienoje salėje. Visa miesto istorija nuo seniausių laikų iki pat šių dienų pasakojama „Mažo didelio miesto“ 3D miniatiūrose.

Rytų Vokietijos policininko Conrado Shumanno šuolis į laisvę, dainininkė Nina, rašytojas Gunteris Grassas, laikinai Berlyne gyvenęs Davidas Bowie – visus šiuos didelius žmones mažu formatu galima pamatyti Berlyno miniatiūrų muziejuje. Ekspozicijoje „Mažas didelis miestas“ Vokietijos sostinė pavaizduota skirtingais istorijos laikotarpiais; nuo miesto įkūrimo viduramžiais, industrializacijos laikotarpio, Antrojo pasaulinio karo metais iki pat šių dienų.

Tiesa, šioje miniatiūroje vaizduojamos ne tik garsenybės, bet ir nežymūs žmonės, kurių asmeninė istorija gali būti įdomi visiems. Pavyzdžiui, Karlas Heinzas Richteris, kuris būdamas septyniolikos bandė iš Rytų Berlyno pabėgti į Vakarus.

„Ši maža figūrėlė – tai aš 1964-ais metais, kai bandydamas pabėgti sunkiai susižalojau. Buvau susilaužęs abi kojas, dešinę ranką ir keletą šonkaulių. Štai kodėl mano istorija yra Berlyno ekspozicijoje“, – atradęs savo miniatiūrinį atspindį laidos „Euromaxx“ kūrėjams pasakojo vokietis.

1965-ųjų sausį K. H. Richteris su keliais draugais Fridrichštrasės traukinių stotyje užsikorė virš bėgių. Rytų vokiečiams tai buvo bet kokių ribų peržengimas. Jie ketino šokti ant Maskvos–Paryžiaus ekspreso, kuris per Rytų Berlyną važiavo į Vakarus.

„Užsilipome į aukštos įtampos elektros stulpą ir šokome ant pravažiuojančio traukinio. Tai buvo beprotybė ir man labai nepasisekė. Aš nukritau nuo traukinio maždaug už 200-ų metrų. Atbėgau iki tvoros, ją perlipau ir nukritau. Tikras adrenalino antplūdis. Kai bėgi 200-us metrų atvira vieta, kur tave bet kurią akimirką gali nušauti, nesustoji pagalvoti. Po savaitės į namų duris pasibeldė policija ir mane suėmė. Taip atsidūriau kalėjime“, – prisimena K. H. Richteris.

Naujajame Berlyno miniatiūrų pasaulyje galima atrasti daug panašių istorijų. Sumažintame mieste, kuris užima vos pusantro tūkstančio kvadratinių metrų, yra apie 5 000 „gyventojų“.

Plačiau – LRT KULTŪROS laidoje „Euromaxx“.