Veidai

2017.08.28 19:41

Parodoje atskleidė lietuviškų degtukų istoriją

Ar žinote, kiek degtukų yra degtukų dėžutėje? Ar kad šiuolaikinių degtukų „protėviai“ – sieroje išmirkyti pušų pagaliukai – buvo naudojami dar senovės Kinijoje X-ame amžiuje. Viduramžiais panašūs degtukai su siera pasirodė ir Europoje, tik jie buvo nesaugūs ir dažnai nudegindavo. Ilgus metus daugybė išradėjų degtukus bandė tobulinti, kol XIX-ojo amžiaus viduryje buvo užpatentuoti saugūs degtukai.

Tuo metu degtukai Lietuvoje tik pradėti gaminti. Šalyje veikė 5 degtukų fabrikai, tačiau galiausiai įsitvirtino vienas – 1927-aisiais veiklą pradėjusi ir vėliau keliskart pavadinimą keitusi Lietuvos degtukų akcinė bendrovė „Liepsna“. Būtent čia pagamintų degtukų etiketės ir trijų kolekcininkų dovanos Kauno miesto muziejininkus pastūmėjo parengti virtualią lietuviškų degtukų dėžučių etikečių parodą. Joje – apie 400 etikečių, pagamintų nuo XX amžiaus ketvirto dešimtmečio.

„Ketvirtame dešimtmetyje tik buvo pradėtos klijuoti tokios etiketės, nes iš pradžių tai buvo daugiausiai medinės dėžutės, ant kurių iš pradžių buvo spaudžiamas spaudas“, – pasakoja Kauno miesto muziejaus Kauno istorijos skyriaus vedėja Inga Puidokienė.

Daugiau – Giedrės Baltrušytės reportaže.