Ar kada susimąstėte, kodėl skrydis į vakarus užtrunka ilgiau nei į rytus? Pavyzdžiui, lėktuvas, skrendantis iš Paryžiaus į Niujorką, paprastai užtrunka apie 8 valandas, o grįžtant atgal jam pakanka maždaug 45 minutėmis trumpesnio laiko.
Kelionė į vakarus būna ilgesnė dėl su Žemės sukimusi susijusio reiškinio. Greitesnę atgalinę kelionę į rytų pusę lemia didelės oro srovės, dar vadinamos atmosferos siauryme (angl. jet stream).
Atmosferos siaurymė – tai banguojančios formos oro srovės, greitai judančios atmosferoje maždaug 11 km aukštyje, dažniausiai iš vakarų į rytus abiejuose pusrutuliuose. Anot MIT tarptautinio oro transporto centro profesoriaus R. Johno Hansmano, greitis šiose oro srovėse gali būti labai didelis ir siekti apie 240 km/val.
Pasak specialisto, tokią greitesnę lėktuvo kelionę galima būtų palyginti su situacija, kai plaukdami kanoja patenkame į pagrindinę srovę ir upė mums padeda greičiau plaukti.
Anot R. J. Hansmano, oro bendrovės ieško galimybių, kaip pasinaudoti šiomis srovėmis – kasdien lėktuvų skrydžiai virš Atlanto vandenyno yra valdomi taip, kad būtų galima išnaudoti atmosferos siaurymės suteikiamą greičio pranašumą.