Veidai

2017.08.13 22:10

Miestas, kurio upės pakrantės projektuotos pagal senovės Atėnų modelį

Prieš kiek daugiau nei pusšimtį metų Liublianicos upė buvo svarbiausia transporto arterija, tačiau anuomet plaukiojusius stambius prekybinius laivus, keliavusius net iki Juodosios jūros, dabar jau keičia turistiniai laiveliai. Ir ne veltui – pastaraisiais metais Liublianicos upės pakrantės buvo renovuojamos ir restauruojamos, o dabar atsiskleidė visu savo grožiu.

Pasak legendos, Liublianos miestą įkūrė Antikos laikų herojus Jasonas, perplaukęs upę. Plaukiojant laivu Liublianicos upe – ko gero, pats smagiausias būdas pažinti miestą. Iš čia galima apžiūrėti daugybę upės krantus jungiančių tiltų ir istorinį miesto centrą.

Užstatyti upės pakrantę pradėta tik XX a. pradžioje. Statyboms vadovavęs slovėnų architektas kaip modelį buvo pasirinkęs Senovės Atėnus. Tuo metu upė dar buvo svarbiausia transporto arterija.

„Visos prekės, ypač – iš užsienio, kurios šiandien gabenamos geležinkeliu ar sunkvežimiais, tuo metu buvo plukdomos Liublianicos upe. Liublianos upe galima nuplaukti iki pat Juodosios jūros“, – pasakoja miesto gidas Martinas Šušterišičius.

Pastaruosius du dešimtmečius istorinis miesto centras buvo kruopščiai atstatytas, restauruoti pastatų fasadai ir krantinės. 2011 m. už viešųjų erdvių įrengimą ir tvarkymą Liubliana pelnė Europos apdovanojimą.

Kaip atrodo įspūdingosios Liublianos pakrantės, žiūrėkite „Euromaxx“ reportaže.