Veidai

2017.08.08 19:35

Gamtininkas apie „sukirmijusius“ grybus: kirmėlių grybuose nebūna

Artėjant rudeniui, miškuose galima aptikti vis daugiau grybų. Tačiau ne visi grybai džiugina. Apie tai, kas ėda grybus, pasakoja Mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtos skyriaus vedėjas Almantas Kulbis. 

„Pats žodis „kirmija“, nors visi taip sakome, taip pat ir gamtininkai, yra iš esmės neteisingas. Ko jau ko, bet kirmėlių grybuose nebūna. Parsinešus namo didelį baravyką ir radus jį išvarpytą vadinamų „kirmėlių“, turbūt būna didžiausias grybautojų nusivylimas. Tačiau gamtininkai yra ištyrinėję ir žino, kad beveik 80–90 proc. grybų gyvena grybiniai uodukai“, – pasakoja A. Kulbis.

Gamtininkas pabrėžia, kad grybuose gyvena grybinių uodukų lervos, kurias mes dažnai vadiname kirminais. 

„Žiūrėdami iš apačios į baravyko kepurėlę galime pamatyti daugybę mažų taškelių. Tai reiškia, kad suaugęs grybinis uodukas padėjo kiaušinėlius ir lervos, išsiritusios iš kiaušinėlių, ropoja gilyn į grybą, randa ten daug maisto, keliauja, maitinasi grybu, auga“, – aiškina A. Kulbis.

Pasak pašnekovo, grybo vaisiakūnio, esančio virš žemės paviršiaus, amžius yra sąlyginai trumpas, grybas užauga ir sunyksta per gana trumpą laiką – savaitę ar dvi. Tad grybinis uodukas turi trumpą laiką išsivystyti.

Išsamiau – įraše.