Veidai

2017.08.05 19:41

Kavinėje „Be žodžių“ girdintieji taikosi prie kurčiųjų

Kolumbijos sostinėje neseniai atidaryta pirmoji kurtiesiems skirta kavinė. Joje mielai lankosi ir girdintieji, tad šeimininkai džiaugiasi, kad kavinė tampa vieta, kur mokomasi bendrauti su kurčiaisiais.

„Be žodžių“ – tai ne šiaip skambus kavinės pavadinimas, čia tikrai galima apsieiti be žodžių, nes taip pavadinta pirmoji Kolumbijoje kavinė, pritaikyta kurtiesiems ir nebyliams. Tiesa, tokių lankytojų čia maždaug pusė, kavinės įkūrėjai sako norėję sukurti erdvę, kur girdintieji prisitaikytų prie kurčiųjų, o ne atvirkščiai, kaip įprastai būna. 8 milijonų gyventojų mieste daugiau kaip 50 tūkstančių turi klausos negalią.

„Čia mes, girdintieji, prisitaikome prie kurčiųjų, kuriamas kitoks bendravimas. Tam pagaminome ir nedideles korteles, kad neturintys klausos problemų išmoktų šiek tiek kolumbiečių gestų kalbos. Meniu taip pat sukurti taip, kad girdintieji naudotų gestų kalbą ir galėtų bendrauti su kurčiaisiais“, – sakė kavinės „Be žodžių“ savininkė Maria Fernanda Vanegas.

Kavinėje dirbantys šeši padavėjai taip pat negirdi. Ir nors didelė klientų dalis nemoka gestų kalbos, sako, sunkumų kyla tik iš pradžių, netrukus ženklais ar raštu pavyksta susikalbėti. O jei nori pakviesti padavėją prie staliuko, tereikia uždegti lemputę. Lankytojai greitai perpranta taisykles ir kurtieji džiaugiasi, kad jiems viskas čia daug paprasčiau.

„Jaučiuosi daug geriau, kai kiti žmonės kavinėje kurti ir mane aptarnaujantis personalas negirdi, bendrauti daug lengviau. Kurtieji draugai viską supranta. Man labai patinka ir puikiai jaučiuosi“, – džiaugėsi kavinės klientė Erina Priscila Pinto.

Tiesa, pasitaiko ir ne tokių entuziastingų klientų. Nors kavinė veikia tik pusantro mėnesio, jau susidūrė su piktavaliais, kurie pasinaudodami aplinkinių kurtumu pasprunka nesusimokėję. Vis dėlto tokie nesklandumai neatbaido savininkų, kurie jau kuria plėtros planus, o šioje kavinėje organizuoja kultūrinius renginius, šokių pamokas, siekdami atskleisti kurčiųjų talentus.

„Tai erdvė, kur susiduriama su jautrumu, kur galima rasti kitų bendravimo būdų, pasitelkiant kitus jutimus“, – kalbėjo kavinės klientas Alejandro Medina.

Net stalo žaidimai – domino ar dženga – tokie, kuriuos galima žaisti be žodžių. Tik savininkai pabrėžia – nenori, kad būtų tylu, ir, kaip įprastose kavinėse, skamba muzika. Juk kurtieji džiaugiasi čia galėdami klausyti akimis ir kalbėti rankomis.