Veidai

2012.07.02 12:51

Bijo žąsų kepenėlių kontrabandos

Kalifornijoje Jungtinėse Valstijose įsigaliojo „riebiųjų kepenėlių“ – Prancūzijos virtuvės delikateso – draudimas. Prancūzijos prekeiviai perspėja, kad gali rastis populiariojo delikateso kontrabanda.

Kalifornijoje Jungtinėse Valstijose įsigaliojo „riebiųjų kepenėlių“ – Prancūzijos virtuvės delikateso – draudimas. Prancūzijos prekeiviai perspėja, kad gali rastis populiariojo delikateso kontrabanda.

Draudimas parduoti žąsų kepenėles, Prancūzijoje vadinamas „riebiosiomis kepenėlėmis“, Kalifornijoje įsigaliojo po 8metų, kai buvo priimtas. Ypatingu delikatesu laikomos kepenėlės gaunamos žąsis ar antis maitinant prievarta, kad jų kepenys būtų didesnės.

Draudimą pasirašė tuometis Kalifornijos gubernatorius Arnoldas Švarcnegeris. Daugelis restoranų jau persikėlė į kitas valstijas, kiti užsidarė. Likusieji rengė specialias paskutines vakarienes. Pagal įsigaliojusį įstatymą, restoranai, patieksiantys patiekalą su „riebiosiomis kepenėlėmis“ turės mokėti iki 2700 litų baudą.

„Gal mums nusišypsos sėkmė ir ūkininkai išmoks, kaip riebiąsias kepenėles išgauti be prievartos, nes tai ir yra pagrindinis klausimas, o tada ir vėl turėsime delikatesą. Arba surengsime perversmą ir susigrąžinsime jas į savo meniu“, – sako virtuvės šefas Claudas Beltranas.

Žinia iš Amerikos iš karto pasiekė Prancūziją, kurios įstatymai skelbia – „riebiosios kepenys“ priklauso saugomam kultūriniam ir gastronominiam Prancūzijos paveldui. Pagal šalies įstatymus, delikatesas gaunamas paukščius priverstinai maitinant, tokį būdą naudojo senovės egiptiečiai apie 2500 metų prieš Kristų.

„Amerikoje žiniasklaida ir lobistai labai stiprūs. Tad spaudimas saugoti gyvūnus labai didelis. Turiu pripažinti, kad žąsų maitinimas prievarta nėra labai geras dalykas“, – teigia „riebiųjų kepenėlių“ mėgėja Elisabeth Terron.

Prancūzijos riebiųjų kepenų pardavėjų teigimu, produkto populiarumas gali sukelti delikateso kontrabandos bangą į Kaliforniją.

„Žmonės mėgins jas parsivežti, bet tai labai rizikinga, nes oro uoste paprastai pranešti šviežio maisto negalima“, – teigia Paryžiaus turgaus prekiautojas Didieras Bretonas.

Europoje šiuo metu riebiąsias kepenėles vis dar gamina penkios šalys – Prancūzija, Ispanija, Belgija, Bulgarija ir Vengrija.