Veidai

2017.07.22 23:10

Melžimo robotų kilmės šalis – Olandija

Prieš 25-erius metus pagaminusi pirmąjį melžimo robotą, šiandien Olandijos kompanija yra rinkos lyderė pasaulyje ir gamina įvarius robotus, palengvinančius ūkininkų darbą pieno ūkiuose.

Žemės ūkio įrankių gamykla yra įsikūrusi Pietų Nyderlanduose, ten kur prieš septynis dešimtmečius du broliai – Kornelis ir Arijus van der Leliai – turėjo ūkį. Sunkiai dirbdami laukuose,  broliai sugalvojo kaip palengvinti darbą. Pradėję konstruoti įvairius padargus, prieš daugiau nei dvidešimt metų sukūrė ir pirmąjį karvės melžimo robotą. Tai tapo pagrindine kompanijos preke ir jos produkcija užima apie 40 proc. pasaulio rinkos. Per daugiau kaip du dešimtmečius melžimo robotų pagaminta daugiau nei 30 tūkst.

„Mes gaminame melžimo robotus, taip pat šėrimo, fermų valymo, pašarų pristūmimo robotus. Jie palengvina darbą ūkininkams visame pasaulyje“, – pasakojo olandų kompanijos pardavimų vadybininkas Sergio Ooiejnsas.

Per dieną šioje kompanijoje pagaminama iki 24 robotų.  Prieš šešerius metus patobulinta melžimo sistema išlieka viena iš lyderių.

„Sistema turi keletą privalumų. Karvė į melžimo aptvarą įeina tiesiai, jai nereikia sukinėtis. Per daviklius ant kaklo karvė yra sujungta su melžimo roboto kompiuteriu. Karvei įėjus į gardą yra nuskaitoma visa informacija – kokia karvė atėjo, ar laikas ją melžti, ko karvei trūksta, ar neturi sveikatos problemų. Robotas nuplauna tešmenį, uždeda melžiklius, pamelžia, po to dezinfekuoja“, – sakė kompanijos atstovas Coertas Van Lenternenas.

Skandinavijoje  ir  Vokietijoje kone pusė visų investicijų į melžimo įrangą tenka melžimo robotams. Nyderlanduose – dar daugiau. Lietuvoje, melžimo robotus įsidiegusių ūkių skaičiuojama tik dešimtimis.