Veidai

2017.07.21 16:48

Peru atkurtas ikikolumbinės Amerikos valdovo veidas

BNS2017.07.21 16:48

Peru mokslininkai parodė atkurtą Sipano Lordo – ikikolumbinės Amerikos valdovo, kurio palaikai buvo surasti tik 1987-aisiais – veidą.

Šio valdovo kapas buvo vienas svarbiausių archeologinių radinių Pietų Amerikos teritorijoje.

Visas senovės valdovo kūnas buvo pristatytas Karališkojo Sipano kapo muziejuje šiauriniame Čiklajo mieste ketvirtadienį. Manoma, kad Sipano valdovas mirė apie 250-uosius mūsų eros metus.

Atidengimo ceremonijoje, įvykusioje praėjus 30 metų nuo kapo atradimo, dalyvavo ir Peru kultūros ministras Salvadoras del Solaris.

Močės kultūros valdovo veidą atkūrė antropologai, remdamiesi kape aptikta jo mumijos kaukole ir veido kaulais, naujienų agentūrai AFP telefonu sakė archeologas Walteris Alva.

„Kaukolė buvo gerokai sugadinta nuo žemės ir laidojimo papuošalų spaudimo“, tačiau antropologai „turi metodų, dėl kurių tapo įmanoma virtuali rekonstrukcija“, teigė jis.

Archeologų prieš tris dešimtmečius Hvaka Rachados (Huaca Rajada) piramidžių komplekse aptikta mumija buvo palaidota su daugybe auksinių ir sidabrinių papuošalų.

Ekspertai mano, kad Sipano valdovas mirė būdamas 45-55 metų amžiaus.

Močės arba Močikos kultūra gyvavo šiaurinėje Peru pakrantėje nuo 100 iki 800-ųjų mūsų eros metų.

Liepos pradžioje mokslininkai taip pat atskleidė, kaip atrodė prieš 1,7 tūkst. metų šiaurės Peru valdžiusios Senjoros Kao (arba Damos Kao) veidas.

Ši valdovė taip pat priklausė Močės kultūrai, nors ikikolumbinėje Peru tai buvo gana neįprasta. Jos mumifikuoti palaikai buvo surasti piramidėje 2006-aisiais Kao Vjecho (Senojoje Kao) piramidėje, esančioje Čikamos slėnyje, kiek šiauriau dabartinio Truchiljo miesto.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt