Veidai

2017.06.21 18:47

Antarktidoje mokslininkai žiemos saulėgrįžą paminėjo pasinerdami į ledinį vandenį

BNS2017.06.21 18:47

Antarktidos tyrinėtojai, daug savaičių tamsoje laukdami šviesesnių dienų, trečiadienį pažymėjo žiemos saulėgrįžą, pasinerdami į ledinį vandenį .

Deiviso tyrinėjimų stotyje dirbantys mokslininkai eketę lede išpjovė grandininiu pjūklu, kad galėtų išsimaudyti -1,8 laipsnio Celsijaus vandenyje.

Stoties vadovė Kirsten Le Mar sakė, kad žiemą čia praleidžiantiems mokslininkams viduržiemis reiškia, kad jie čia išbuvo jau pusę jiems skirto laiko.

„Po trijų savaičių tamsos nuo šiandien dienos Antraktidoje bus ilgesnės, nors dar turės praeiti 19 dienų, kol čia, Deivise, virš horizonto išvysime saulės kraštelį“, – sakė ji.

Vienas drąsuolių, panirusių į ledinį vandenį, buvo elektrotechnikas Bryce`as Danielsas, šios dienos savo potyrį pavadinęs „nuostabiu“.

„Labai labai trumpą akimirką dar būna šilta, o tada supranti, kad stingsti į ledą“, – sakė jis.

Žiemos saulėgrįžos diena Antarktidoje minima jau daugiau nei 100 metų, nuo pat šio žemyno tyrinėjimų pradžios.

Dauguma iš 68 Australijos Antarktidos programoje dirbančių mokslininkų trečiadienį dalyvavo šventiniuose renginiuose, tarp kurių buvo golfo ant ledo varžybos ir teatro spektaklis.

Į mineralinių išteklių turtingą Antarktidą teritorines pretenzijas reiškia kelios šalys, nors pagal 1949 metų susitarimą šiame kontinente veikla gali būti tik moksliniai tyrinėjimai.

Šiuo metu žemyne savo tyrimų stotis yra įkūrusios maždaug 30 šalių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.