Veidai

2017.06.09 11:55

Klaipėdoje – išskirtinė tituluočiausių kačių paroda

LRT.lt 2017.06.09 11:55

Ar žinote, kur gražiausios katės? Pasirodo, Lietuvoje. Birželio 10–11 dienomis Lietuvos pajūryje, Klaipėdoje, vyks Lietuvoje dar nematytas reginys – 2-asis BALTIC WINNER SHOW – Baltijos šalių kačių nugalėtojų paroda. Į renginį susirinks gražiausios ir tituluočiausios 2016 metų katės, teigiama pranešime spaudai.

Šią parodą FIF`e (Tarptautinės felinologų federacijos) Generalinė asamblėja patvirtino ir leido kasmet organizuoti vienoje iš trijų Baltijos šalių – Latvijoje,  Lietuvoje ar Estijoje.

Lietuvos felinologų draugija „Bubastė“ yra vienintelis FIF`e atstovas Lietuvoje, tad jai buvo suteikta garbė pakviesti kačių augintojus ir veisėjus iš viso pasaulio dalyvauti BALTIC WINNER SHOW. Parodoje dalyvaus tituluočiausios katės, turinčios atitinkamą kvalifikaciją ir nugalėjusios kitose parodose.

Šioje parodoje pamatysite 27 skirtingų veislių kates, pasaulinių parodų nugalėtojas, iš 13 pasaulio šalių. Tai ne tik Egipto Mau, Nevos maskaradinės, Oksikat, Somalio, Šartrė, Manks katės, ir ne tik iš Prancūzijos, Švedijos, Italijos ar net Meksikos... Tokios veislių įvairovės ir tiek daug šalių murkiančių atstovių Lietuvoje dar nebuvo.

Apie parodos gražuoles

Somalio kačių istorija pradėta rašyti XX amžiaus pradžioje, kai Abisinijos veislės vadose atsirado ilgaplaukių išskirtinio grožio kačiukų. Tuomet veisėjai nusprendė įregistruoti atskirą veislę. Nuo 1960-ųjų Somalio kates pradėta veisti JAV ir Kanadoje. Europoje 1982 m. sausio 1 d. šios veislės kates pripažino FIF`e. Per trumpą laiką jos tapo labai populiarios. Įdomu tai, kad šios veislės kačiukai gimsta visiškai juodi, o tikrąją spalvą įgauna tik po dvejų metų.

Auginti šias kates – vienas malonumas. Jos yra labai judrios, temperamentingos, bendraujančios, labai smalsios, lengvai pasiduodančios dresūrai, tad namuose būtina skirti vietą žaidimams. Jos turi kažko paslaptingo, kas užburia ir prikausto dėmesį. Kai kurios Somalio katės išgyvena net iki 18 metų.

Maži Somalio kačiukai namuose – didelis džiaugsmas, o kai užauga, tarp šeimininko ir jų atsiranda nenusakomas ryšys. Atrodo, kad jie vienas kitą supranta iš žvilgsnio ar balso tembro. Į Lietuvą pirma laukinio atspalvio Somalio katytė buvo atvežta 1995 metais.

K. Jonaičio S. Orlovo nuotr.


Egipto Mau katės – vidutinio dydžio trumpaplaukės katės. Jos mėgsta dūkti ir siausti tiek jaunos, tiek suaugusios. Egipto Mau mėgsta švelnumą, yra nepaprastai meilios. Jos mielai bendrauja tiek su žmonėmis, tiek su kitais gyvūnais. Mau katės linkusios bendrauti balsu, kuris gali būti ir švelniai melodingas, ir grėsmingai riaumojantis, ir kniaukiantis. Egipto Mau kilusios iš Kairo. „Mau“ išvertus reiškia „namuose laikoma katė“. Pirmą kartą šios veislės katės Europoje pamatytos 1950 m. Romoje kačių parodoje. 1957 m. jos atvežtos į Ameriką, o po 15 metų sulaukė pripažinimo.

Tai vienintelė natūraliai prijaukinta dėmėtųjų kačių veislė. Kitos dėmėtosios katės yra išveistos dirbtinu būdu. Tai vidutinio dydžio katės, turinčios ryškiai matomus raumenis, sportiškos ir aktyvios. Egipto Mau kačių kailiui nereikia daug priežiūros, nes šeriukai trumpi, tačiau katei labai patinka būti šukuojamai. Jos labai žaismingos, protingos, mėgsta mokytis naujų triukų, dievina pasivaikščiojimus su pavadžiu.

Birmos katės (dažnai vadinamos Šventosiomis Birmos katėmis) turi tipiškas žymes kaip Siamo kačių, tačiau tarsi mūvi baltas kojinaites – jų letenų galiukai balti. Dėl to atrodo ypač žavios, mielos, ypač švarios ir tvarkingos. Šių kačių Lietuvoje kol kas labai mažai, tačiau į BALTIC WINNER SHOW šį savaitgalį atvyksta iš garsiausių Suomijos, Švedijos, Italijos, Latvijos, Estijos veislynų.

Birmos katė žavi savo ryškiai mėlynomis akimis ir nuostabiu kailiu. Uodega poilgė, elegantiška, nukarusi žemyn, tačiau kai katė eina – iškelia ją į viršų tarsi voverė.Svarbiausia, kad „kojinaitės“ būtų simetriškos, o jų spalva – vieno tono.

Rusų melsvosios katės. Sakoma, kad anglai jūreiviai 1860 m. iš Archangelsko parsivežė keletą neįprastos spalvos kačių. Anglijos kačių augintojai pastebėjo skirtumus tarp šios melsvos katės ir vietinių britų melsvųjų. Rusų melsvųjų ilgas, grakštus stuomuo, maža galva, tiesi nosis ir kakta. Yra ir kita versija, kaip ši katė pateko į Angliją – esą ją Jakaterina II padovanojusi Anglijos karališkajai šeimai.

Svarbiausias šios veislės požymis – kailio kokybė, jis atrodo kaip pliušas. Suaugusių kačių kailis neturi turėti nė trupučio rainumo. Dar vienas labai svarbus ir būtinas bruožas – žalios, didelės, migdolo formos akys. Rusų melsvoji katė turi stiprų medžioklės instinktą. Kambaryje nuo šios katės nepasislėps nė viena musė, nė vienas uodas, ką jau kalbėti apie pelę. Bet kuriai kitai katei nusibostų taip ilgai tupėti sustingusiai vienoje vietoje ir laukti, kol išlįs grobis. Įstabus šuolis – akimirka, ir ji jau medyje.