Veidai

2017.05.19 23:21

Šnipų muziejuje – eksponatai, pranokstantys filmų kūrėjų fantaziją

Lūpdažyje paslėptas pistoletas, filmavimo kamera-degtukų dėžutė – Berlyno šnipų muziejuje galima pamatyti tokių šnipinėjimo prietaisų, kokius esate matę tik Džeimso Bondo filmuose. Vokietijoje įsikūrusio muziejaus direktoriaus Roberto Ruckelio teigimu, tai – vienintelė vieta pasaulyje, kur galima nuosekliai susipažinti su žvalgybos istorija.

„Turistus Berlyne domina miesto istorija, o ypač – su žvalgyba ir šnipinėjimu susiję dalykai, nes Berlynas tituluojamas šnipų sostine“, – teigia šnipų muziejaus direktorius R. Ruckelis.

Jo teigimu, vienas svarbiausių eksponatų – Rytų Vokietijoje gamintas automobilis „Trabant“ su įrengtomis infraraudonųjų spindulių kameromis. Jį viena Rytų Vokietijos specialioji tarnyba naudojo savo piliečiams sekti.

Be to, čia yra ir radijo aparatai, kuriais slaptieji agentai bendravo per Antrąjį pasaulinį karą. Yra net originali „Enigma“ – mašina, kuria naciai koduodavo pranešimus. Muziejuje pristatomi ir šiuolaikiniai šnipinėjimo prietaisai, skaitmeninės sekimo technologijos.

„Vokietijos šnipų muziejus Berlyne yra vienintelis, pristatantis žvalgybos istoriją. Visame pasaulyje tėra kelios vietos, kur yra su šnipinėjimu susijusių eksponatų, bet daugiau niekur nepateikiama nuosekli žvalgybos kronika“, – teigia muziejaus vadovas.

Muziejaus lankytojai dažnai stebisi, kad kai kurie eksponatai atrodo tarsi iš Džeimso Bondo filmų, tačiau visa įranga naudota realiame gyvenime.

Plačiau – LRT KULTŪROS laidos „Euromaxx“ reportaže.