Veidai

2017.05.16 13:10

„Deutche Welle“: „Eurovizija“ sugriovė nuobodaus konkurso įvaizdį

LRT.lt 2017.05.16 13:10

Konkurse, kuriame dažnai daug įvairių keistybių bei lėkštumo ir neretai tiesiog blogo skonio apraiškų, šiemet buvo daug stiprių pasirodymų, o nugalėtojas vienareikšmiškai buvo geriausias muzikiniu požiūriu, sako „Deutche Welle“ korespondentas Rickas Fulkeris. Šokanti gorila, repo ir tradicinio tirolietiško dainavimo derinys bei gausybė baladžių, kurias atlieka baltai apsirengusios solo dainininkės, – kai internete pasirodė pirmieji vaizdo įrašai, atrodė, kad vėl laukia nuobodus konkursas.

Po to išryškėjo keli netikėti favoritai. Dauguma iš jų sėkmingai pasirodė pusfinaliuose ir pateko į finalą. Dėl vienos ar kitos priežasties paskutiniame etape buvo nemažai savitų ar išskirtinių pasirodymų.

Dainų konkursus pradėta rengti senovės Graikijoje. Vienas toks dainų konkursas pavaizduotas Richardo Wagnerio operoje „Tanhoizeris“. O dainoms keliami klausimai visada yra tie patys: kas yra svarbiau – meninis autentiškumas ar patrauklumas? Ar daina norima žmonėms sužadinti viltį ar parodyti karčią realybę?

Portugalijos atstovas Salvadoras Sobralis su savo seserimi Luisa parašė meilės dainą. Dainininko, kuris serga sunkia širdies liga, pasirodymas buvo be jokių efektų, tik su paprastu miško kraštovaizdžiu fone.

Reuters/Scanpix nuotr.

Tačiau per visą konkursą S. Sobralio pasirodymų buvo laukiama nekantraujant. Spaudos centre, kur žmonės džiaugsmingai sveikino favoritus, viskas nutilo, kai finale atėjo metas jo pasirodymui. Ir galbūt dar niekada dėl nugalėtojo taip nesidžiaugta.

Kitose šių metų dainose buvo rimtai ar ironiškai kalbama apie gyvenimo filosofiją (Vokietijos ar Italijos atlikėjų dainos) arba dėmesys sutelktas į etnines tradicijas (Azerbaidžano, Vengrijos arba Rumunijos atstovų pasirodymai). Šalia daugybės dainų anglų kalba, nemažai atlikėjų dainavo kitomis kalbomis, įskaitant Ispanijos ir Moldovos atstovų dainas.

Reuters/Scanpix nuotr.

Karo ir krizės iškankintai Ukrainai Europos dainų festivalis suteikė galimybę pristatyti gražią, išpuoselėtą, žalumoje skendinčią ir auksiniais katedrų kupolais pasipuošusią sostinę. Nepaisant trejus metus besitęsiančio karo, nusinešusio 10 tūkst. gyvybių (keli civiliai žuvo ir prieš pat renginį), Kijevas bent trumpam atitrūko nuo smurto ir šventė su visu pasauliu.

Tačiau šalia linksmybių vietos buvo ir rimtiems dalykams. Šio dainų konkurso stiprybė – siekis iškelti tai, kas tautas sieja, o ne atskiria. Vis dėlto šūkio „Švęskime įvairovę“ negalima priimti kaip savaime suprantamo. Europoje jis vis dar yra siekiamybė. Ukraina yra didžiausia Europos žemyno šalis, kurios siekis artėti prie Europos lėmė konfliktą su kaimynine Rusija, ir tas konfliktas greičiausiai tęsis ilgus metus.

Kijevas, Reuters/Scanpix nuotr.

Tad kokia daina nugalėjo šiemet? Daina, kurioje yra šie žodžiai: „Jei tavo širdis nenorės nusileisti, nenorės jausti, nenorės kentėti ir planuoti mūsų ateities, tai mano širdis gali mylėti už mus abu.“

Nugalėtojo dainos žodžius galima pritaikyti ir Ukrainai, kuriai, kaip ir visai Europai, reikia pasiryžimo drąsiai žengti pirmyn. Ir dainų konkursas gali parodyti kryptį.