Veidai

2017.05.15 12:52

Portugalija švenčia savo pirmąją pergalę „Eurovizijoje“

BNS2017.05.15 12:52

Portugalija sekmadienį džiaugsmingai šventė savo pirmąją pergalę Eurovizijoje ir sveikino ją iškovojusį atlikėją Salvadorą Sobralį, kuris serga sunkia širdies liga, bet su melancholiška balade triumfavo Kijeve įvykusiame šiemetiniame dainų konkurse.

Sutikti Eurovizijos nugalėtojo buvo susirinkę šimtai žmonių.

„Kai mes geri, esame geriausi iš geriausiųjų. Sveikinimai Salvadorui Sobraliui“, – 27 metų dainininkui parašė prezidentas Marcelo Rebelo de Sousa.

Džiūgaujanti minia suplūdo į Lisabonos oro uostą pasitikti atlikėjo ir jo vyresniosios sesers Luisos Sobral, pergalę atnešusios dainos autorės. Per minią juodu lydėjo policija.

„Salvadoras! Portugalija!“ – skandavo žmonės, o dainininkas, vienoje rankoje laikydamas rožių puokštę, droviai jiems mojo.

„Šis apdovanojimas išprovokuos tam tikrą pamišimą dėl manęs, bet žinau, kad jis bus trumpalaikis, – per trumpą spaudos konferenciją sakė S. Sobralis. – Mane labiau domina kurti prasmingą muziką.“

Gerbėjai tuo tarpu negailėjo liaupsių.

„Tai buvo labai pelnyta pergalė – su daina, kuri skyrėsi nuo visų kitų“, – sakė 29 metų muzikantas Pedro Antunesas, kasmet stebintis Euroviziją.

49 metų Maria Amorim, troškusi, kad Portugalija kada nors laimėtų šį konkursą, laikė plakatą su užrašu „Salvadorai, tu išpildei mano vaikystės svajonę!“

„Šį vakarą Eurovizijoje istorijos puslapis buvo parašytas portugališkai. Bravo, Salvadorai! Bravo, Portugalija“, – tviteryje parašė premjeras Antonio Costa.

„Šokanti nuoga beždžionė“

60 metų senumo konkurse dainininkas sujaudino profesionalius teisėjus ir publiką melancholiška daina „Amar Pelos Dois“ („Mums abiem“) gimtąja portugalų kalba.

Dauguma dalyvių Eurovizijoje, pritraukiančią maždaug 200 mln. televizijos žiūrovų auditoriją, dainuoja angliškai.

Ramiai jausmingas S. Sobralio pasirodymas labai skyrėsi nuo prašmatnesnių numerių, tokių kaip lažybininkų favorito italo Francesco Gabbani ir jo „šokančios nuogos beždžionės“ ar Azerbaidžano, kuris scenoje ant kopėčių pasodino vyrą su arklio galva.

Atsisakęs sudėtingos choreografijos ir šokio tempo, kuriuos rinkosi dauguma dalyvių, S. Sobralis, trimitininko Cheto Bakerio gerbėjas, iš pradžių neatrodė turintis daug galimybių laimėti.

Dėl širdies ligos S. Sobralis be savo vaistų niekur negali išvykti ilgiau kaip dviem savaitėms ir nedalyvavo ankstesnėse repeticijose Kijeve.

Tačiau jis nesureikšmina savo ligos, nors ir laukia persodinimo operacijos.

„Liga – maža problema, tikrai vienintelė mano gyvenime“, – sakė dainininkas ir savo triumfą pavadino „muzikos pergale“.

„Tai balsas žmonėms, kurie savo muzika iš tikrųjų nori kažką pasakyti, – sakė jis po šeštadienio vakaro pergalės Ukrainoje. – Muzika – ne fejerverkai, muzika yra jausmai. Tad pabandykime tai padaryti ir sugrąžinti muziką.“

Publikos simpatijos

S. Sobralis išgarsėjo 2009 metais Portugalijos televizijos šou „Idolos“, pagal JAV sukurtą talentų konkurso „Amerikos dievaitis” (American Idol) formatą. Netikėtas žiniasklaidos dėmesys jam buvo didelė našta; dainininkas netgi buvo trumpam sustabdęs karjerą.

Po aštuonerių metų, įskaitant intensyvaus narkotikų vartojimo periodą, S. Sobralis gerbėjų širdis užkariavo pergale, kuri nustebino daugelį, nors ją ir prognozavo lažybininkai.

Šimtai gerbėjų Portugalijoje ir visame pasaulyje savo susižavėjimą „paprastu“ ir „talentingu“ dainininku reiškė grotažymėmis #Salvador ir #Salvadorable.

Dar nepasibaigus konkursui brazilų dainininkas Caetano Veloso pasakė, kad S. Sobralis nusipelnė laimėti, nes yra paprasčiausiai „per daug geras“.

Portugalų spauda pabrėžė jo pergalės svarbą šaliai, kurios aukščiausia užimta vieta Eurovizijoje buvo šeštoji – 1996 metais.

Sekmadienį apie S. Sobralio pergalę buvo rašoma pirmuosiuose laikraščių puslapiuose, greta straipsnių apie popiežiaus Pranciškaus apsilankymą Fatimos šventovėje, kur buvo susirinkę 500 tūkst. tikinčiųjų, ir „Benfica“ klubo 36-ąjį triumfą šalies futbolo čempionate.

„Benfica“ gerbėjams šeštadienio vakarą švenčiant ketvirtą iš eilės čempionato nugalėtojų titulą, linksmybes buvo trumpam nutraukusi S. Sobralio daina, leista per didžiulius garsiakalbius Lisabonos – Eurovizijos nugalėtojo miesto – širdyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.