Veidai

2017.05.14 11:49

62-ojoje „Eurovizijoje“ triumfavo portugalas S. Sobralis

„Eurovizija“ iš Ukrainos kitąmet kelsis į Portugaliją. Nors iš pradžių pergalė buvo prognozuota italui Francesco Gabbani, nugalėtojo statulėlė atiteko Salvadorui Sobraliui iš Portugalijos. Visą Europą sužavėjo jo sesers sukurta daina „Amar Pelos Dois“. Tai – pirmoji Portugalijos pergalė konkurse.

„Dabar pasaulyje – daug tuščios muzikos. Muzika – tai ne fejerverkai. Grąžinkime pasauliui muziką“, – iškart po pergalės konkurse kalbėjo S. Sobralis.

„Eurovizijoje“ nugalėjusią dainą publikai jis kartojo su seserimi Luisa Sobral.

Finalininiame koncerte pasirodė 26 šalys: dešimt pirmojo pusfinalio nugalėtojų, dešimt – antrojo pusfinalio bei didžiajam penketukui priklausančios šalys – Ispanija, Jungtinė Karalystė, Italija, Prancūzija, Vokietija ir praėjusių metų nugalėtoja – Ukraina.

Šis konkurso finalas – pirmasis nuo 2014 metų, kuriame nepasirodo nei viena iš trijų Baltijos šalių.

Konkursą pirmą kartą istorijoje vedė trys vyrai – Oleksandras Skičko, Volodymyras Ostapčiukas ir Timuras Mirošničenko.

Finaliniame koncerte šalys pasirodė tokia eilės tvarka:

1. Izraeliui atstovaujantis IMRI su daina „I Feel Alive“

Reuters / Scanpix nuotr.

Finalinį koncertą pradėjo 25-erių atlikėjas iš Izraelio IMRI. Jis ant „Eurovizijos“ konkurso scenos stojo jau trečią kartą. 2015 ir 2016 metais jis konkurse yra pasirodęs su Izraelio atstovais, tačiau tąsyk – kaip pritariantysis vokalistas. IMRI dainuoja ispanų, anglų ir hebrajų kalbomis, jis pasirodo daugybėje koncertų visame pasaulyje. Kijeve jis atliko dainą „I Feel Alive“.

2. Lenkijai atstovaujanti Kasia Mos su daina „Flashlight“

Kasia Mos, įveikusi devynis Lenkijos nacionalinės atrankos finalo dalyvius, tapo 20-ąja Lenkijos atstove „Eurovizijoje“. 29-erių dainininkę muzika supa visą gyvenimą – ji gimė muzikantų šeimoje ir vidurinėje mokykloje mokėsi groti violončele.

2015 m. K. Mos išleido pirmąjį albumą „Inspiration“ ir buvo daugumos jo dainų autorė. Dainininkė dalyvavo didžiausiuose Lenkijos festivaliuose ir atliko kelis vaidmenis teatre.

K. Mos savo laimę nacionalinėje atrankoje bandė ir pernai, tačiau tik šiemet komisijos narių ir televizijos žiūrovų simpatijos lėmė jos pergalę.

3. Baltarusijai atstovaujantys „Naviband“ su daina „Story of My Life“

„Naviband“ drauge koncertuoti pradėjo 2013 metais, o 2014 metais jie pelnė nacionalinį muzikos apdovanojimą už singlą „Abdymi Mine“. Daina buvo nominuota kaip geriausia Baltarusijos metų daina. Grupė yra įrašiusi tris albumus, daug koncertuoja Centrinėje ir Rytų Europoje. Šįkart europiečiams jie pasirodė su daina „Story of My Life“, ją atliko baltarusių kalba.

4. Austrijai atstovaujantis Nathanas Trentas su daina „Running On Air“

Dainininkas ir dainų autorius Nathanas Trentas gimė 1992 metais Insbruko mieste. Vaikino mama – italė, tėvas – austras, N. Trentas šneka abiem kalbomis. Būdamas trejų berniukas pradėjo mokytis groti smuiku ir pianinu. Vienuolikos ėmė kurti savo dainas, tai daro iki šiol. „Running On Air“ – taip pat N. Trento kūrinys. Prie šios dainos atsiradimo prisidėjo ir žinomas austrų kompozitorius Bernhardas Penziasas, turintis daugiau nei 30 metų patirtį kuriant populiarias dainas ir albumus Europoje ir JAV.

5. Armėnijai atstovaujanti Artsvik su daina „Fly With Me“

Jau vienuoliktąjį kartą „Eurovizijoje“ dalyvaujančiai Armėnijai atstovauja atlikėja Artsvik.

1984-aisiais Armėnijoje gimusi atlikėja būdama vos penkerių su tėvais persikėlė į Maskvą. 2012-aisiais ji tapo „Jazz Parking Project“ nare, tais pačiais metais dalyvavo televizijos šou „The Voice of Russia“. Netrukus ji ėmė įrašinėti dainas, dalyvauti tarptautiniuose festivaliuose visame pasaulyje.

2016-aisiais Artsvik grįžo į Armėniją ir jau šiemet išpildė savo svajonę – atstovauja savo šaliai „Eurovizijoje“.

6. Nyderlandams atstovaujanti grupė „OG3NE“ su daina „Lights and Shadows“

Grupėje „OG3NE“ dainuoja trys seserys. Grupės pavadinime užšifruota merginų mamos kraujo grupė ir seseris jungiantis genas. 2014 metais „OG3NE“ buvo pirmoji grupė ne tik gimtojoje šalyje, bet ir visame pasaulyje laimėjusi muzikinį šou „Balsas“. Daina „Lights and Shadows“ merginoms ypatinga – ją parašė jų tėvas Rickas Volis, šį kūrinį seserys skyrė mamai ir visiems, kurių šeimas yra skaudžiai palietusios ligos.

7. Moldovai atstovaujantys „Sunstroke Project“ su daina „Hey, Mamma“

Moldovos vėliavą į Kijevą šiemet atvežė grupė „Sunstroke Project“. Tai – jau antras kartas, kai grupė atstovauja savo šaliai tarptautiniame dainų konkurse. „Sunstroke Project“ nariai – vokalistas Sergejus Yalovitskis, smuikininkas ir kompozitorius Antonas Ragozas ir saksofonininkas Sergejus Stepanovas. Po pasirodymo konkurse 2010-aisiais saksofono meistras S. Stepanovas išpopuliarėjo „Youtube“ platformoje. Moldova „Eurovizijos“ dainų konkurse dalyvauti pradėjo tik 2005-aisiais, tais metais konkursas taip pat vyko Ukrainoje.

8. Vengrijai atstovaujantis Joci Papai su daina „Origo“ 

Atlikėjas Joci Papai išpopuliarėjo 2005 metais, kai išleido pirmąjį albumą, kuris laikėsi aukščiausiuose muzikos topuose. „Myliu Vengriją ir unikalią vengrų muziką. Esu pirmas romų tautybės atstovas, kuris atstovaus Vengrijai „Eurovizijos“ dainų konkurse. Esu be galo laimingas, kad mane palaiko tiek žmonių“, – sako J. Papai.

Nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje net 30 atlikėjų įveikęs J. Papai tarptautinei žiūrovų auditorijai Kijeve konkursinį kūrinį „Origo“ atliko vengriškai.

Vengrija „Eurovizijos“ dainų konkurse pirmą kartą dalyvavo 1994 m. ir užėmė ketvirtą vietą. Tai buvo kol kas geriausias vengrų pasirodymas konkurse.

9. Italijai atstovaujantis Francesco Gabbani su daina „Occidentali`s Karma“

Italijos atstovas Francesco Gabbani nuo pat pradžių yra laikomas šiųmetinio konkurso favoritu. 1982-aisiais Kararoje gimęs atlikėjas už savo šalies ribų išgarsėjo iškart po pergalės Sanremo festivalyje, kuri užtikrino jam teisę atstovauti savo šaliai „Eurovizijoje“. F. Gabbani yra pirmasis „Eurovizijos“ dalyvis, kurio daina sulaukė daugiau nei 100 mln. Peržiūrų socialiniame tinkle „Youtube“. Italo daina ironizuoja aklą Vakarų pasaulio domėjimąsi Rytų kultūros dvasiniais klodais.

10. Danijai atstovaujanti Anja su daina „Where I Am“

Danija į 2017 m. „Euroviziją“ išsiuntė atlikėją Anją Nissen. Šių metų „Eurovizija“ – ypatinga Danijai, nes 2017 m. šalis mini 60-ies metų dalyvavimo Europos dainų konkurse sukaktį. Šiemet nacionalinei „Eurovizijos“ atrankai Danijoje pateiktas didžiausias paraiškų skaičius – net 1115, tad 21-erių A. Nissen tikrai turi kuo džiaugtis, pelnytai įveikusi daugybę savo šaliai norėjusių atstovauti dainininkų.

Atlikėja gimė ir užaugo Australijoje, tačiau abu jos tėvai yra danai, ir dauguma giminaičių gyvena Danijoje. 2014 metais ji laimėjo konkursą „Australijos balsas“. A. Nissen atliko savo pačios parašytą kūrinį „Where I Am“.

11. Portugalijai atstovaujantis Salvadoras Sobralis su daina „Amar Pelos Dois“

Portugalijai šiemet atstovauja Salvadoras Sobralis. Atlikėjas Europos muzikos gerbėjų širdis siekia pavergti su portugališka daina „Amar Pelos Dois“ (liet. Meilės užtenka dviem), sukurta jo sesers Luisos Sobral. L. Sobral yra viena žinomiausių naujosios kartos portugalų kompozitorių ir dainininkių. Brolis ir sesuo atviri – svarbiausia jiems yra emocijos perteikimas, o ne pergalė.

12.  Azerbaidžanui atstovaujanti Dihaj su daina „Skeletons“

Dihaj – tai sceninis Azerbaidžano dainininkės ir instrumentalistės Dianos Hajiyevos vardas, sukurtas pagal pirmąsias jos vardo ir pavardės raides. Baigusi Baku muzikos akademiją 2010 m. ji persikraustė mokytis į Londoną.

Būdama Jungtinėje Karalystėje dainininkė įsitraukė į vietinės pogrindinės muzikos sceną, dainavo progresyvaus transo grupėje „Looper & Mancus“. 2014 m. dainininkė įkūrė „Dihaj“ – elektroninės muzikos kolektyvą Baku mieste. Pirmasis grupės singlas buvo „I Break Again“. Muzikos kritikai šiai grupei buvo itin palankūs. 

Dainą „Skeletons“ parašė garsus Azerbaidžano kompozitoriai ir prodiuseriai – Isa Melikovas ir Sandra Bjurman. Abu jie anksčiau dirbo su Eldaru Gasimovu ir Nikki Jamal, kai šie laimėjo „Euroviziją“ 2011 m. su daina „Running Scared“. I. Melikovas dainų parašė ir Dimai Bilanui bei Aysel.

13. Kroatijai atstovaujantis Jacquesas Houdekas su daina „My Friend“

Jacquesas Houdekas – vienas geriausių jaunosios kartos Kroatijos atlikėjų. Per pastaruosius 16 metų jo originalūs, įvairiausius muzikos žanrus apimantys pasirodymai žavi įvairaus amžiaus auditoriją. J. Houdekas yra išleidęs 13 albumų, kurie tapo sidabriniais (5 kartus), auksiniais, platininiais ir deimantiniais. Atlikėjas yra vienas iš šou „Kroatijos balsas“ mokytojų.

14. Australijai atstovaujantis Isajah su daina „Don’t Come Easy“

Prieš trejus metus simboliškai prie „Eurovizijos“ dainų konkurso prisijungusi Australija konkurse pasirodo ir šiemet. Šalies vėliavą nacionalinio Australijos transliuotojo sprendimu į Kijevą atvežė Isaiahas Firebrace`as su daina „Don’t Come Easy“.  

Kilęs iš mažo Moamos miesto septyniolikmetis dainininkas pirmą kartą buvo pastebėtas praėjusiais metais, kai laimėjo Australijos „X faktorių“. 

Vaikino muzikinė istorija pažymėta užsispyrimu, aistra muzikai ir ilgomis kelionėmis į didesnį miestą dėl vokalo pamokų.

Dainininkas jau patyrė tarptautinį pripažinimą su pirmuoju savo hitu „It`s Gotta Be You“, kuris tapo platininiu Švedijoje ir laikėsi daugiau nei penkiolikos šalių, tokių kaip Australija, Danija, Norvegija, Švedija, Kanada ir JAV muzikiniuose topuose. 

„Eurovizijoje“ jis atliko jausmingą baladę, skatinančią kovoti už savo svajones net tada, kai tai nelengva.

15. Graikijai atstovaujanti Demy su daina „This Is Love“

Šiemet Graikijai atstovauja Dimitra Papadea, žinoma sceniniu vardu Demy. Ji gimė 1991 m., Atėnuose. 25-erių atlikėja Europai prisistatė su daina „This Is Love“. Kūrybinėje graikės komandoje dalyvauja ir Dimitris Kontopoulos bei Fokas Evaggelinos, praėjusiais metais prisidėję prie Rusijos atstovo Sergejaus Lazarevo pasirodymo bei dainos „You Are The Only One“, konkurse pelniusios trečią vietą.

17. Ispanijai atstovaujantis Manelis Navarro su daina „Do It For Your Lover“

Ispanas Manelis Navarro, kitaip, nei dauguma finalininkų, į „Eurovizinę“ sceną lipo pirmąjį kartą – jo atstovaujama šalis priklauso didžiajam šešetui. Dvidešimtmetis dainų kūrėjas iš Barselonos dainas anglų kalba rašo pats sau pritardamas gitara. Prieš kelerius metus jis pradėjo kelti savo dainas į socialinius tinklus, kol jį galiausiai pastebėjo „Sony Music“ kompanija, su kuria bendradarbiaudamas jis išleido ir eurovizinį kūrinį. Kijeve jis atliko savo kūrybos dainą „Do It For Your Lover“.

17. Norvegijai atstovaujantis JOWST su daina „Grab The Moment“

Šių metų nacionalinėje atrankoje sulaukta rekordinio dainų skaičiaus – atstovauti Norvegijai pretendavo 1035 kūriniai, o sėkmė nusišypsojo 26-erių dainų kūrėjui Joakimui Withui Steenui, pasivadinusiam JOWST. JOWST daug dirba garso režisieriumi ir prodiuseriumi. Kurdamas dainą „Grab The Moment“ uždaroje „Facebook“ grupėje jis kvietė draugus išsakyti savo atsiliepimus apie šį kūrinį. Dainos vokalinę partiją JOWST šįkart patikėjo žinomam Norvegijos dainininkui Aleksanderiui Walmannui.

„Euroviziją“ Norvegija yra laimėjusi tris kartus: 1985, 1995 ir 2009 – tąkart pergalę šaliai atnešė Alexanderis Rybakas su daina „Fairytale“.

18. Jungtinei Karalystei atstovaujanti Lucie Jones su daina „Never Give Up On You“

60-ąjį kartą konkurse dalyvaujanti Jungtinė Karalystė šiemet šalies garbę ginti patikėjo dainininkei Lucie Jones. 25-erių L. Jones iš Velso išgarsėjo sudalyvavusi populiariame televizijos talentų šou. Eurovizinę dainą, kurią šįvakar ji atliko didžiojoje Kijevo scenoje, kartu su L. Jones kūrė danė Emmelie de Forest, 2013-aisiais laimėjusi „Euroviziją“ su daina „Only Teardrops“.

19. Kiprui atstovaujantis Hovigas su daina „Gravity“

Hovigas Demirjanas – armėnų kilmės dainininkas ir dainų autorius, gimęs Kipre 1989-aisiais. Būdamas 16-os jis pradėjo dainuoti įvairiuose šalies klubuose ir patraukė Kipro artistų bendruomenės dėmesį. Marketingą iš pradžių studijavęs Hovigas netruko šiuos mokslus iškeisti į džiazo studijas. 2009-aisiais atlikėjas dalyvavo Graikijos „X faktoriuje“. Savo šaliai „Eurovizijoje“ vaikinas siekė atstovauti 2010-aisiais ir 2015-iaisiais, tačiau finale sėkmė nuo jo nusisukdavo. Šiais metais atlikėją atstovauti Kiprui išrinko šalies transliuotojas. Jis Kijeve atliko dainą „Gravity“.

20. Rumunijai atstovaujantys Ilinca ft. Alexas Florea su daina „Yodel It!“

Rumunijai atstovaujantys Ilinca ir A. Florea savo sėkmę jau yra bandę muzikiniuose televizijos projektuose „The Voice of Romania“ ir „The X Factor“. Ilinca gimė muzikantų šeimoje ir muzikuoti pradėjo septynerių metų. Ilincos scenos partneris A. Florea dainuoja nuo 16 metų. Šiuo metu jis mokosi vaizduojamųjų menų fakultete, itin gilinasi į teatro specialybę.

Rumunija „Eurovizijoje“ debiutavo 1994 m. Dainų konkurse rumunams geriausiai sekėsi 2005 m. ir 2010 m. – abu kartus jie pelnė trečią vietą. 2016 m. Rumunija buvo pašalinta iš „Eurovizijos“ dainų konkurso dėl susikaupusių skolų Europos transliuotojų sąjungai.

21.Vokietijai atstovaujanti Levina su daina „Perfect Life“

Isabella „Levina“ Lueen, geriau žinoma kaip Levina, šiemet iškovojo teisę atstovauti savo šaliai Europos dainų konkurse su kūriniu „Perfect Life“. 25-erių Levina gyvena Berlyne. Šiuo metu mergina studijuoja muzikos vadybą Londono muzikos koledže. Ji rašo soulo ir pop stiliaus dainas, nuo devynerių pradėjo mokytis groti pianinu bei dainuoti ir iki 16-os vaidino vaikiškuose miuzikluose. Dabar Levina dažnai groja baruose su savo grupe. 

Vokietijai atstovaujančią dainą „Perfect Life“ parašė kūrėjai iš JAV Lindy Robbins, Dave`as Bassettas ir Lindsey Ray. L. Robbins dirbo su tokiais atlikėjais kaip Davidas Guetta, Demi Lovato and Jasonas Derulo. D. Bassettas laimėjo „Grammy“ apdovanojimą už grupės „Halestorm“ dainą, o L. Ray darbavosi su Mariah Carey, Demi Lovato and Deana Carter. 

„Daina „Perfect Life“ man labai svarbi, nes ji yra apie nebijojimą rizikuoti ir savo svajonių siekimą“, – sako viena dainos kūrėjų L. Robbins.

Renkant Vokietijos atstovą konkursui pirmą kartą istorijoje savo nuomonę galėjo pareikšti ir tarptautinė gerbėjų bendruomenė, naudodamasi specialia eurovizine programėle.

22. Ukrainai atstovaujantys „O. Torvald“ su daina „Time“

Ukrainiečių vėliavą namuose iškėlė roko grupė „O.Torvald“ su daina „Time“. Penkių narių roko grupė „O.Torvald“ susikūrė 2005 m. Poltavos mieste ir po metų persikėlė į Kijevą, kuriame pradėjo rengti pasirodymus tūkstantinėms minioms. 2008 m. jie išleido pirmą albumą „O.Torvald“.

Ukraina „Eurovizijos“ dainų konkurse debiutavo 2003 m. Atlikėjas Oleksandras Ponomariovas pasirodė su daina „Hasta la Vista“ ir užėmė 14-ą vietą. Kitais metais Ruslana su „Wild Dances“ Ukrainai pelnė pirmą šalies pergalę „Eurovizijoje“. 2016 m. šaliai antrą kartą nusišypsojo sėkmė – dainą „1944“ atlikusi dainininkė Jamala sugrąžino dainų konkursą į Kijevą.

23. Belgijai atstovaujanti Blanche su daina „City Lights“

Ellie Delvaux, žinoma kaip Blanche, Belgijai 2017-ųjų „Eurovizijoje“ atstovauja su daina „City Lights“. Kūrinį atlikėja parašė pati kartu su kitu dainininku ir kūrėju Pierre`u Dumoulinu.

Blanche yra 17 metų, ji išgarsėjo konkurse „Belgijos balsas“. Nacionalinis Belgijos transliuotojas siųsti į „Euroviziją“ šią atlikėją nutarė be atrankos.

24.Švedijai atstovaujantis Robinas Bengtssonas su daina „I Can`t Go On“

Per pastaruosius penkerius metus net du kartus didžiausiame Europos dainų konkurse triumfavusiai Švedijai šiemet atstovauja Robinas Bengtssonas su daina „I Can`t Go On“. Atlikėjas pasirodymą pradėjo nuo užkulisių – kaip interviu metu teigė LRT žurnalistams, šią idėją sugalvojo jis pats. „Aš turėjau idėją pasirodymą pradėti nuo užkulisių, nes to dar niekas nedarė, ir man tai atrodė šaunus sumanymas, o naudoti bėgimo takelius sugalvojo mano choreografas, tad sujungėme šias idėjas“, – LRT žurnalistams yra pasakojęs dainininkas.

25. Bulgarijai atstovaujantis Kristianas Kostovas su daina „Beautiful Mess“

Bulgarijos vėliavą į Kijevą atskraidino jauniausias šių metų konkurso dalyvis Kristianas Kostovas, gimęs Maskvoje. Dainuoti solo kovą septynioliktąjį gimtadienį atšventęs K. Kostovas pradėjo sulaukęs 11-os. Pirmoji didelė sėkmė K. Kostovo karjeroje – pasirodymas konkurse „Rusijos vaikų balsas“ 2014 metais, tuomet berniuką mokė „Eurovizijos“ nugalėtojas Dima Bilanas. 2015 metais atlikėjas laimėjo antrąją vietą Bulgarijos konkurse „X-faktorius“. Europos žiūrovams jis atliko dainą „Beautiful Mess“.

26. Prancūzijai atstovaujanti Alma su daina „Requiem“

Konkursą daina „Requiem“ uždarė jauna prancūzaitė Alma. Almai – 28 metai ir ji yra jauniausia iš trijų seserų. Mergina ne tik dainuoja, bet ir groja pianinu bei kuria dainas.

Baigusi verslo studijas ji nusprendė pasišvęsti savo gyvenimo aistrai – muzikai, ir dėl to persikraustė į Paryžių. 

Būtent Prancūzijos sostinėje ji sutiko kompozitorių Nazimą Khaledą, kuris praėjusių metų Prancūzijos atstovui Amirui parašė dainą „J'ai cherché“.

Su ja finale atlikėjas užėmė šeštą vietą ir tai – vienas aukščiausių pasiekimų eurovizinėje Prancūzijos istorijoje.

Nuskambėjus visoms šiųmetinio konkurso dainoms į sceną žengė pernai metų nugalėtoja Jamala. Jos pasirodymą sudrumstė Australijos vėliava apsigobęs vyras, kuris įbėgo į sceną ir nusimovė kelnes. Nors apsauga sureagavo greitai, kameros visgi pagavo pikantiškų kadrų.