Veidai

2017.05.05 18:00

Kraujo donorystės skatinimo konkurse „Fusedmarc“ rado jų pasirodymą primenantį piešinį

Karolina Drigotaitė, LRT.lt2017.05.05 18:00

Tarp repeticijų grupė „Fusedmarc“, regis, spėja viską. Penktadienio rytą jie praleido Lietuvos ambasadoje Ukrainoje, kur vyko kraujo donorystei skatinti organizuotas konkursas. Ambasadorius Marius Janukonis sako, kad Ukrainoje šioje srityje nuveikti dar reikia daug.

„Šią sritį Ukrainoje reikia reformuoti. Laukia ilgas darbas, prie kurio stengiamės prisidėti. Prie to prisideda ir mūsų specialistai, ekspertai, kurie pateikia savo patirtį, kaip veikia kraujo centrai Lietuvoje“, – pasakoja ambasadorius.

Viena tokių specialisčių – Nacionalinio kraujo centro Lietuvoje direktorė Joana Bikulčienė. Specialistės teigimu, šioje srityje darbo Ukrainoje dar tikrai daug.

„Ukrainoje nėra vieningos sistemos, todėl nutinka taip, kad vieni kraujo centrai išpila kraują, nes jo turi per daug, o kituose jo trūksta, tad reikia kompiuterizacijos ir reformos. Dabar vyriausybė tai jau supranta ir ministerijoje yra sukurta darbo grupė, kuri reformuos visą kraujo tarnybą. Dirbu kartu su jais, tačiau tai – ilgas ir sunkus darbas: žmonių sistemoje dirba per daug, jų atleidimas sukeltų socialinių problemų, reikia pinigų įrangai, kuri atitiktų kokybės standartus, lėšų ieškoma biudžete, tikimasi paramos“, – sunkumus vardija J. Bikulčienė.

M. Janukonis sako, kad karo veiksmų akivaizdoje šalies piliečiams nesvetimas solidarumo jausmas, tačiau, kaip pastebi J. Bikulčienė, kraujo donorystės svarba čia suvokiama kitaip nei Lietuvoje ar kitose Europos Sąjungos šalyse.

„Lietuvoje duodi kraujo, bet nesidomi, kam jį duodi. Tai darai iš vidinio įsitikinimo, kad tai – garbinga, ir, jei kada nors jo reikės tau ar tavo artimajam, jo taip pat kažkas duos. Ukrainoje yra kiek kitaip. Jie ateina, kai kviečiama duoti kraujo kariams arba vaikams, sergantiems vėžiu, tačiau nesuvokia, kad kiekvienas jų gali tapti pacientu, kuriam to kraujo reikės“, – pasakoja moteris.

J. Bikulčienės žodžiais, Ukrainoje dar gajus įsitikinimas, kad, kai kraujo reikės giminaičiui, tuomet jis ir bus duodamas. Žmonės nesupranta, kad to gali paprasčiausiai nespėti, nes kraują dar reikia ištirti, paruošti. „Dažniausiai taip ir nutinka: kas nors atsigula į ligoninę, prireikia kraujo, tada giminaičiai skambina pavojaus varpais, duoda kraujo ir pamiršta. Nėra supratimo, kad žmogus yra donoras, kada gali, tada ateina ir duoda“, – sako Nacionalinio kraujo centro Lietuvoje direktorė.

Išsirinko gražiausią piešinį

Dėl anksčiau minėtų priežasčių, be planuojamų reformų, kraujo donorystė skatinama kitokiais būdais. Jau penkerius metus kartu su Nacionaliniu kraujo centru Ukrainos ambasada organizuoja piešinių konkursą moksleiviams ir studentams, kurio laimėtojas apdovanojamas kelione į Lietuvą. Į konkurso apdovanojimų ceremoniją atvykusią delegaciją džiugiai pasitiko ir čia susirinkę Ukrainos medikai bei konkurso dalyviai.

Grupė „Fusedmarc“ sulaukė daugybės prašymų nusifotografuoti, linkėjimų ir palaikymo pažadų.

„Manau, kad mūsų atlikėjams tai – programos paįvairinimas ir puiki proga pamatyti tai, ką daro ambasada. Kiekvienam atlikėjui socialinis aktyvumas – svarbu. Tikimės, tai prisidės ir prie jų sėkmės „Eurovizijoje“, – apie susitikimą kalba Lietuvos ambasadorius.

Jis įsitikinęs, kad lietuviai, kurių Ukrainoje gyvena išties nemažai, būtinai palaikys grupę „Fusedmarc“, kurios pasirodymas antrajame pusfinalyje – jau ketvirtadienį.

Kraujo donoru teigia esantis ir Denisas Zujevas. „Puiku, kad žmonės per meną parodo iniciatyvą ir savo supratimą“, – pastebi dainininkas.

Kartu su Viktorija Ivanovskaja jis grožėjosi konkursantų piešiniais ir net išsirinko labiausiai patikusį.

Tai – piešinys su širdimi centre, kuris, kaip sakė dainininkai, primena ir jų pasirodymą „Eurovizijoje“.

„Kraujas – gyvybės forma, net ir spalva atitinka mūsų pasirodymą, mūsų nuotaiką, energetiką“, – kalba V. Ivanovskaja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt