Veidai

2017.05.02 15:42

Japonijos restoranuose – vis dar dūmų kamuoliai: siūlo nebent kompromisą

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.05.02 15:42

Tokijo baro lankytojai sako, kad rūkantieji būna jautrūs greta sėdintiems nerūkantiems žmonėms ir atsižvelgia į jų pastabas. Tačiau Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kartu su Tarptautiniu olimpiniu komitetu norėtų Tokijo olimpines žaidynes rengsiančių japonų manieras įteisinti įstatymais. 

Viešose vietose, taip pat ir kavinėse, rūkyti draudė žaidynes pastaruoju metu rengę Rio de Žaneiras, Sočis, Londonas, Vankuveris ir, laikinai, net Pekinas.

„Bus gėda, jei parodysime pasauliui, kad Japonija nesugeba imtis veiksmų dėl įstatymų, saugančių nuo pasyvaus rūkymo. Štai kodėl labai noriu priimti šitą įstatymą“, – kalba liberaldemokratų sveikatos komiteto pirmininkė Naomi Tokašiki.

Tačiau net ir gėdos vengianti valdančiųjų liberaldemokratų sveikatos komiteto pirmininkė griežtai drausti rūkyti nepasiruošusi. Valstybei priklauso trečdalis bendrovės „Japonijos tabakas“, kuri patenka į didžiausių pasaulio tabako bendrovių penketuką.  

Dėl politikų pasipriešinimo šansų kol kas turėjo tik kompromisinis draudimo variantas – leisti rūkyti kavinėse, jas įpareigoti pasirūpinti tinkama vėdinimo sistema. Bet tokios sistemos brangios, sako net ir kompromisui nepritarianti Maisto ir gėrimų pardavėjų asociacija.

„Blogiausiu atveju restoranams teks užsidaryti. Labiausiai nerimaujame dėl nedidelių šeimoms priklausančių maitinimo įstaigų“, – sako Maisto ir gėrimų pardavėjų asociacijos pirmininkas Tecuro Kojo.

PSO kritikuoja Japoniją, kad ši pagal rūkymo ribojimus atsilieka nuo rūkyti viešose vietose paprastai draudžiančių Europos, Šiaurės ir Pietų Amerikos šalių, Australijos. Vis dėlto ir Japonijoje daugėja vietų, kuriose rūkyti uždrausta, o rūkančiųjų nuo beveik 50 procentų prieš penkiasdešimt metų sumažėjo iki 18 procentų.

Šalies sveikatos institucijos sako, kad nuo pasyvaus rūkymo, kai kvėpuojama kitų pučiamais dūmais, per metus miršta apie 15 tūkstančių japonų.

Plačiau – A. Acaus reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.