Veidai

2017.04.09 20:47

Ekspertai: virtuali tikrovė gali pagerinti pensininkų gyvenimo kokybę

BNS 2017.04.09 20:47

Pensininkams specialiai sukurtos virtualios tikrovės programos gali daryti teigiamą poveikį jų emocinei būklei ir bendrai gyvenimo kokybei, rašo agentūra „MarketWatch“.

Kurdama virtualios tikrovės priemones, JAV įmonė „Rendever“, kurią 2015 metais įkūrė Masačusetso technologijos instituto (MIT) absolventai, stengiasi padėti pensininkams, neturintiems galimybių keliauti ir susitikti su giminaičiais ir artimaisiais. Visų pirma senjorams rekomenduojama atsikratyti vienatvės jausmo ir atsiribojimo nuo išorės pasaulio.

„Stengiamės kurti įvairų turinį, – sako „Rendever“ vadovas Dennis Lally. – Pensininkai gali „nuvykti“ į paplūdimį, „paplaukioti“ vandenyne su banginiu, „pažiūrėti“, kaip jūros bangos skalauja krantą. Jie galėtų „sėdėti pirmoje eilėje“ koncerte, kuriame negali apsilankyti. Taip pat turime švietimo programų, pavyzdžiui, istorinių ekskursijų ir architektūrinių parodų.“

„Rendever“ taip pat gali padaryti šeimos susitikimo nuotrauką ir pagal ją sukurti senjorui skirtą virtualios tikrovės programą, kuri jam suteikia galimybę pasijusti artimųjų rate.

„Mano senyvo amžiaus giminaičiai beveik niekada nesišypsojo. Buvo taip skaudu į juos žiūrėti. Atrodė, kad senėjimas – tai kažkas siaubingo, – sako Reedas Hayesas, vienas iš „Rendever“ steigėjų ir jos veiklos direktorius. – Mes jutome, kad pasitelkdami tokias naujas technologijas kaip virtuali tikrovė galime padėti pagyvenusiems žmonėms.“

Virtuali tikrovė taip pat gali daryti teigiamą poveikį žmonėms, turintiems su amžiumi susijusių pažintinių funkcijų sutrikimų.

Kalifornijos organizacijos „One Caring“ steigėja ir vadovė Sonya Kim mano, kad žemą pagyvenusių žmonių gyvenimo lygį gali lemti jų socialinė atskirtis.

Programa „Aloha VR“, kurią kuriant dalyvavo S. Kim, „skirta sąveikai su žmonėmis, turintiems įvairių nepatenkintų psichosocialinių poreikių“, sako S. Kim.

Anot jos, „Aloha VR“ „daugeliui mūsų pacientų padėjo pajusti ryšį su pasauliu. Be to, mūsų programa padėjo kai kuriems sunkiausiems silpnaprotystę turintiems pacientams.“

Ekspertai taip pat pažymi, kad eksperimentai, kuriuose pasitelkiama virtuali tikrovė, daro teigiamą poveikį pacientų savijautai, nes atitraukia jų dėmesį nuo skausmingų pojūčių ir iš dalies net pakeičia fizioterapiją.