Veidai

2017.04.08 19:00

„Faberge“ kiaušinis Teksase „susitiko“ su savo dingusia „staigmena“

BNS2017.04.08 19:00

Vienas iš garsiųjų Rusijos imperatoriškųjų auksakalių namų „Faberge“ kiaušinių ir brangakmeniais išpuoštas drambliukas, kadaise slypėjęs jo viduje, po beveik šimto metų vėl „susitiko“ Teksaso muziejuje, kuriam šią figūrėlę paskolino Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II.

Galerijoje, pirmadienį atsidarysiančioje Hjustono Gamtos mokslų muziejuje, bus eksponuojamas ir drambliukas, kuris tik neseniai buvo identifikuotas kaip dingusi šio kiaušinio „staigmena“.

„Tai tikrai gera galimybė pamatyti abi dalis drauge ir pasigrožėti „Faberge“ meistryste“, – sakė britų Karališkosios kolekcijos fondo prižiūrėtoja Caroline de Guitaut.

2015 metais C. de Guitaut paskelbė nustačiusi, kad vieną mažą drambliuką karalienės kolekcijoje sukūrė garsusis rusų juvelyras Peteris Carlas Faberge.

„Jis stovėjo čia daugeliu atžvilgiu visų akivaizdoje, užsiėmęs savais reikalais eksponavimo vitrinoje“, – juokavo ji.

„Deimantinio tinklelio“ kiaušinis, kurį 1892 metais kaip Velykų dovaną savo žmonai padovanojo Rusijos caras Aleksandras III, dabar priklauso vienai Hjustono porai. Jos privati „Faberge“ dirbinių kolekcija yra saugoma Hjustono Gamtos mokslo muziejuje.

Abi dalys bus eksponuojamos naujoje galerijoje, drauge su daugiau kaip 600 kitų „Faberge“ darbų iš Dorothy ir Artie McFerrinų kolekcijos.

Muziejaus vadovas Joelis Bartschas sakė, kad drambliukas čia bus eksponuojamas metus, o paskui grįš į Angliją.

Pasak C. de Guitaut, karalienės kolekcijos drambliukas jos dėmesį patraukė, nes pasirodė atitinkantis viešai skelbtą dingusio „Faberge“ drambliuko aprašymą. Po nuodugnių tyrinėjimų ji galiausiai išsiaiškino, kad bokštelis ant drambliuko nugaros turi dangtelį, ir pastebėjo „Faberge“ ženklą ant vidinio apvado.

„Tikrai pasijutau kaip apsvaigusi... (Pasidarė) truputį silpna“, – sakė C. de Guitaut.

Pasak jos, manoma, kad abi dalys paskutinį kartą drauge buvo maždaug 1922 metais, kai Rusijos vyriausybė kiaušinį pardavė.

Drambliuką, kuris prisuktas vaikšto ir judina galvą, 1935 metais nupirko karalius Jurgis V, tikriausiai nežinodamas, kad tai „Faberge“ kūrinys, sakė C. de Guitaut.

Ji priminė, kad „Faberge“ Rusijos karališkajai šeimai kaip velykines dovanas sukūrė tik 50 kiaušinių. Iš jų iki dabar, kiek žinoma, išlikę tik 43.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt