Veidai

2017.04.07 22:40

Jamala: daina Krymo nesugrąžins, bet vieną dieną teisybė triumfuos

LRT Televizijos laida „Gyvenimas“, LRT.lt2017.04.07 22:40

Daina negali sustabdyti karo ar Ukrainai grąžinti Krymo, tačiau vieną dieną teisybė triumfuos. Tuo įsitikinusi Ukrainos dainininkė Jamala, prieš metus šaliai pelniusi pergalę „Eurovizijos“ dainų konkurse su kūriniu „1944“.

„Manau, šiai dainai buvo lemta laimėti. Tai buvo toks ilgas neteisybės laikotarpis, apie kurį tiesiog neįmanoma neišgirsti. 1944 metų įvykiai taip ilgai slėpti, kad sunku patikėti, kiek žuvusiųjų, kiek skausmo, ir tai ilgai niekam nerūpėjo“, – įsitikinusi dainininkė.  

33 metų Krymo totorė nuo pradžių tikėjo savo dainos „1944“ pergale Stokholme. Ji įsitikinusi, kad, dainuojant širdimi, žmonės negali tavęs neišgirsti. 

Ukrainietė dainavo apie tragiškus 1944-ųjų įvykius, kai, baigiantis Antrajam pasauliniam karui, sovietų diktatorius Josifas Stalinas iš Krymo deportavo 240 tūkst. totorių į centrinę Aziją ir kitas tolimas žemes. 

[citata]

Tarp ištremtųjų atsidūrė ir Jamalos prosenelė su penkiais savo vaikais. Tačiau pergalę „Eurovizijos“ dainų konkurse iškovojęs kūrinys daugeliui kelia dideles asociacijas ir su dabartine Ukraina.

„Po „Eurovizijos“ man rašė žmonės iš viso pasaulio. Mano prosenelės istorijoje apie tremtį ir mirtį joje, net jei dalį dainos atlieku totoriškai, visi atrado sąsajų su šiandienos įvykiais, su savo tautų tragedija, represijomis ir trėmimais. Nėra pasaulyje istorijų, kurias būtų galima nušluoti nuo žemės paviršiaus. Ankščiau ar vėliau teisybė visada triumfuoja“, – mano Jamala. 

Pelniusi pergalę pagrindiniame Europos dainų konkurse, dažniausiai siejamame su blizgesiu, šou ir žiupsneliu kičo, o ne su ašaromis, Jamala į Ukrainą grįžo kaip ikona per muziką pasauliui skelbianti apie ukrainiečių skausmą.

„Ar daina gali sustabdyti karą? Nemanau. Esu dainininkė, ne politikė, bet tylėti apie istoriją, kurios ilgus dešimtmečius nežinojo ne tik pasaulis, bet ir daugelis ukrainiečių, negalėjau. Nei daina, nei pergalė Krymo Ukrainai nesugrąžins, bet vis tiek tikiu, kad vieną dieną teisybė triumfuos, tikiuosi, tai įvyks be kraujų, aukų ir ašarų“, – kalba atlikėja. 

E. Sabaliauskaitės (LRT) nuotr. 

Metai po „Eurovizijos“ jos nugalėtojai pralėkė beprotišku greičiu. Euforiją akimirksniu pakeitė pergalės sunešti dividendai: penkiskart padidėjęs honoraras už pasirodymą, darbas muzikiniame televizijos šou, nuolatinės kelionės po visą pasaulį ir pažintys su jos jaunystės dievaičiais, tokiais, kaip grupės „Oasis“ įkūrėjas Noelis Galagheris ar dainininkė Shirley Bassey. Vis dėlto Jamala prisipažino, kad laimėjimas Europos dainų konkurse atnešė ne vien teigiamus dalykus.

„Šie metai man kupini netikėčiausių emocijų: kasdien išgyvenu ir nuovargį, ir džiaugsmą, ir neviltį, nes mano šlovė patinka ne visiems. Pajutau buldozerio efektą, kai paskui mažą gabalėlį šlovės atsiranda daug apsimestinių šypsenų ir netikrų draugų. Tai – labai permainingų jausmų mozaika: milžiniškos scenos, nauji žmonės, pažintys ir nerimas, kad kažkas vis labiau tavęs nemėgsta“, – prisipažino Jamala.

Dainininkė lietuviui prisipažino, kad laukia, kol gegužę praūš šiųmetis „Eurovizijos“ konkursas. Nors prieš jį spės atvykti į Vilnių, o po jo leisis į gastroles Amerikoje ir Europoje, bet daugiau laiko galės skirti ir pasirengimui rudenį vyksiančioms vestuvėms.

Plačiau – laidos „Gyvenimas“ reportaže. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.