Veidai

2015.09.08 13:45

A. Pojavis: amžinas laimės ieškotojas

Viktorija Navickaitė, 15min.lt2015.09.08 13:45

Šių metų Lietuvos atstovas „Eurovizijos“ dainų konkurse Andrius Pojavis vietos Lietuvoje nerado. Lietuviai į jį dėmesį atkreipė tik tuomet, kai dainininkas sugrįžo iš svetur.

Šių metų Lietuvos atstovas „Eurovizijos“ dainų konkurse Andrius Pojavis vietos Lietuvoje nerado. Lietuviai į jį dėmesį atkreipė tik tuomet, kai dainininkas sugrįžo iš svetur.

29-erių A. Pojavis Italijoje, Milane, gyvena jau trejus metus. Per tą laiką čia susirado žmoną, susilaukė dviejų dukrų, išleido debiutinį paties kurtų dainų albumą. Darbo neturi – rūpinasi namais ir kuria dainas. Į Lietuvą grįžta atostogauti.

Vis dėlto iki saulėto itališko rojaus teko nemenkai paklajoti. Bet už viską atlyginta: gruodžio mėnesį pasiekta pergalė nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje buvo netikėta ir didžiajai daliai konkurso gerbėjų, ir pačiam A. Pojaviui.

Bet trauktis nėra kur – itališkų namų palėpėje parašytą lietuvio dainą „Something“ gegužės 14-ąją išgirs visa Europa.

Airijon – į nežinią

Iki nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos apie A. Pojavį mažai kas buvo girdėjęs.

Užaugo A. Pojavis Jurbarke. Muzikuoja nuo vaikystės: prisimena, kaip pirmoje klasėje į rankas paėmė gitarą. Dar prisimena, kaip tėtis už rankos nuvedė į popchorą „Lakštutė“.

Andrius gitaros iš rankų nepaleido ir dainuoti nenustojo – grojo mokyklos grupėje, vėliau kiek rimtesnėje – „Hetero“. 2006-aisiais su ja laimėjo „EuroRock“ konkursą.

Tačiau pergalės pasmaližiavę muzikantai kartu ilgai neužsibuvo. „Tiesiog laikas tam nebuvo tinkamas“, – sako A. Pojavis. Grupės nariai pasuko skirtingais keliais, A.Pojavio kelias vedė už jūrų marių – vaikinas emigravo į Airiją.

„Išvykti mane skatino troškimas pasinaudoti mums suteikta galimybe pažinti pasaulį ir jame gyvenančius skirtingų tautybių, rasių žmones. Man buvo smalsu sužinoti, kaip ir kuo žmonės gyvena svetur“, – pasakoja A. Pojavis. Jis pripažįsta: sprendimą išvažiuoti buvo sunku priimti, svarstė ilgai.

A. Pojavis nenoriai pasakoja, ką veikė Airijoje. Matyt, nėra labai kuo girtis. Atskleidžia tik tiek, kad darbas buvo lengvas ir paprastas. Airijoje jis ir pakeliavo, ir anglų kalbos žinias patobulino.

Tačiau po metų vėl viską metė, susikrovė lagaminus ir sėdo į lėktuvą –parskrido namo. Netikėtas permainas Andrius paaiškina paprastai: „Vieną kartą susikrovus lagaminus ir išsiruošus į nežinią tikriausiai tai norėsis padaryti ir antrą kartą. Vis dar norėjau patampyti likimą už ūsų ir suprasti, kur link jį vesti. Airijoje galėjau likti ir ilgiau – viskas ten sekėsi gerai.“

Istorijos mokytojo specialybę Vilniuje įgijęs A. Pojavis ryžosi darbui gimtinėje: įsidarbino mokytoju Skirsnemunėje. Bet ten ilgai netvėrė: metus padirbo ir metė – ne jam, sako, mokytojauti. Nors buvę mokiniai iki šiol jį mini geru žodžiu.

Į Milaną – savaitei

Apie savo gyvenimą kuklus ir akimirkomis drovus A.Pojavis pasakoja nedrąsiai – savo istoriją iš skirtingų detalių klijuoja it dėlionę. „Nuolatos ieškau laimės, jokia čia paslaptis“, – šypsosi paklaustas, ko jam prireikė Italijoje.

Į Milaną A. Pojavis išvyko 2010-aisiais, tada ten ketino praleisti savaitę. Ko jam ten reikėjo? Andrius netikėtai gavo vietinės įrašų kompanijos pasiūlymą įrašyti dainos demo versiją. Atskrido, įrašė ir liko. „Štai jau treti metai čia“, – tarsteli vyras.  

Milane A. Pojavis rado žmoną. Drauge su Izabellita A. Pojavis jau džiaugiasi dviem dukrelėmis. Tiems, kurie sako, kad jo gyvenimas vėl apsivertė aukštyn kojomis, Andrius paprieštarauja: „Man atrodo, kad jis kaip tik tvirtai atsistojo ant kojų.“

Namuose – gausi šeimyna, širdyje – meilė muzikai, o darbo nėra. Iš ko gyvena Italijoje? Nuo šio klausimo Andrius išsisuka: „Išgyventi čia kiek paprasčiau – saulės daugiau, todėl semiamės energijos iš jos.“

Žvaigždė iš niekur

Prakalbęs apie jau gegužės viduryje laukiantį „Eurovizijos“ konkursą, šįmet vyksiantį Malmėje, Švedijoje, A. Pojavis tikina, kad teisė ir garbė atstovauti Lietuvai – kryptingo jo darbo rezultatas.

Dar prieš nacionalinę „Eurovizijos“ atranką Milane, toje pačioje studijoje, kuri ir pakvietė jį atvykti į Italiją, A.Pojavis išleido debiutinį albumą „Aštuoni“.

Tačiau tuomet Lietuvoje atlikėjas buvo beveik niekam neįdomus – nei leidybos įmonėms, nei prodiuseriams, nei televizijos ar radijo stotims. „Radijo stotys Lietuvoje mano kūrinių negroja. Vienintelis nacionalinis transliuotojas – LRT – atkreipė dėmesį į mano kūrybą. Esu jiems už tai dėkingas“, – sako A.Pojavis.

Lyriškas rokeris – tokį įvaizdį „Eurovizijos“ konkursui sukūrė jam talkinanti komanda. A.Pojaviui tokiam būti visai patinka, tad į visus koncertus jis eina pasipuošęs odine striuke.

Lietuva sugraudina

A. Pojavis šeimą ir laimę rado Italijoje, bet tikina nė akimirkos nesvarstęs galimybės nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje dalyvauti ne Lietuvoje. „Esu lietuvis, toks ir jaučiuosi. Man gera atstovauti savo gimtajam kraštui, net jei gyvenu svetur“, – tikina jis.  

„Linkiu jums labiau vertinti tai, ką turite, nes iš šalies daug kas atrodo kitaip“, – per vieną savo koncertų sostinėje gerbėjams linkėjo dainininkas. Tada atliko paties rašytą dainą Lietuvai ir susigraudino – koncerto vedėjos klausinėjamas apie emigraciją prašė pakeisti temą, nes pernelyg susijaudino.

Andrius neišsižada galimybės kada nors sugrįžti gyventi į Lietuvą. „Ir dabar sugrįžtu dažnai. Noras atvežti Lietuvai daugiau saulės neapleidžia“, – šypteli dainininkas.

Apverktinas biudžetas

Kaip teigė į „Eurovizijos“ konkursą A. Pojavį išlydintis Martynas Tyla, kiek kainuos dainininko pasirodymas konkurse, dar neaišku. Pasak prodiuserio, galutiniai pasirodymo kaštai paaiškėja praėjus maždaug pusantro mėnesio po „Eurovizijos“.

M. Tyla A.Pojavio pasirodymui šiuo metu turi surinkęs apie 30 tūkst. litų. Turint tokį nedidelį biudžetą neaišku, kaip atrodys dainininko pasirodymas „Eurovizijos“ scenoje, mat už kiekvieną specialųjį efektą reikia mokėti. „Dar niekas nėra aišku. Bus aiškiau, kai ten nuvyksime – tada ir susėsime viską dėlioti“, – teigė M. Tyla.

M. Tyla neatskleidė, kuo vilkės A. Pojavis: „Kokia bus Andriaus apranga, nesakysime iki paskutinės minutės. Žmonės matė jį ir su fraku, ir rokeriškai apsirengusį. Galutinį variantą pamatysite būtent per pasirodymą.“

Konkurse skambės ne vieno A. Pojavio balsas. „Bus pritariantieji vokalistai. Tik klausimas, ar juos matys žiūrovai“, – vis dar svarsto M. Tyla.

30 tūkst. litų – viena mažiausių sumų, skirta šalies atstovo „Eurovizijoje“ pasirodymui. Pastaraisiais metais Lietuvai atstovavę dainininkai turėjo storesnes pinigines.

„Kiek tiksliai kainavo mano pasirodymas konkurse, pasakyti sunku, bet labai gerai atsimenu, kad vien tie dūmai, kurie pasirodė scenoje, kainavo 35 tūkst. litų“, – „15min“ pasakojo pernai Azerbaidžane 14-ą vietą užėmęs Donatas Montvydas. O juk dar reikėjo mokėti už kostiumą ir kitas pasirodymo detales.

Evelina Sašenko teigia, kad jos pasirodymas „Eurovizijoje“ kainavo apie 50 tūkst. litų. Dainininkė dainavo viena, bet vilkėjo prabangia suknele.

Valstybės paramą 2006 m. pasirodymui „Eurovizijoje“ buvo gavusi grupė „LT United“, kuri taip pat gerokai viršijo A.Pojavio biudžetą. Anot grupės „šokėjo“ Arnoldo Lukošiaus, rėmėjai jiems buvo dosnūs: „Mums davė kostiumus, buvo nupirkti bilietai. Už viešbutį, maistą ir pragyvenimą turėjome sumokėti patys. Algirdo Brazausko fondas mums skyrė 50 tūkst. litų, o kai patekome į finalą, dar 30 tūkst. skyrė Artūras Zuokas.“

Pradžia – pusfinalyje

Iš Vilniaus į Malmę A.Pojavis išvyks gegužės 5 d. Pirmoji jo repeticija „Eurovizijos“ scenoje numatyta gegužės 7 d. 

A. Pojavis pirmajame „Eurovizijos“ pusfinalyje dainuos gegužės 14 d. Jis pasirodys dešimtas, tarp Juodkalnijos ir Baltarusijos atstovų. 

Iš viso pirmajame „Eurovizijos“ pusfinalyje rungsis 16-os šalių atstovai, dešimt iš jų pateks į konkurso finalą. 

Didysis „Eurovizijos“ finalas vyks gegužės 18 d. Atgal į Lietuvą A. Pojavis su Lietuvos delegacija grįš gegužės 19 d. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.