Veidai

2017.02.19 16:55

Popiežius ragina skubiau nutraukti smurtą Kongo Demokratinėje Respublikoje

BNS2017.02.19 16:55

Popiežius Pranciškus sekmadienį paragino Kongo Demokratinės Respublikos lyderius imtis skubių veiksmų politinei krizei išspręsti ir smurtui suvaldyti, be to, ypač pasmerkė vaikų ėmimą į karines pajėgas.

Pastaraisiais metais šalį krečia smurto bangos, tarp jų – mirtini susirėmimai Kasajaus regionuose, kai prezidentas Josephas Kabila pareiškė neketinąs atsistatydinti, nors jo kadencija baigėsi gruodį.

Penktadienį pasirodė vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip Kongo Demokratinės Respublikos kareiviai Rytų Kasajaus rajone žudo beginklius civilius, o šeštadienį pareigūnai pranešė, kad šalies nandų etninė grupė smurto kamuojamoje rytinėje šalies dalyje nužudė 25 civilius, daugelį jų užkapojo mačetėmis.

„Deja, mus vis pasiekia naujienos apie žiaurius ir grubius susirėmimus Kongo Demokratinės Respublikos vidurio Kasajaus regione“, - Popiežius Pranciškus teigė angelo kalboje Šv.Petro aikštėje.

„Smarkiai jaučiu aukų skausmą, ypač daugelio vaikų, kurie buvo išplėšti iš šeimų ir mokyklų, kad taptų kariais“, – tvirtino jis.

Jis „skubiai paragino“ šalies „valdžią ir tarptautinę bendruomenę imtis reikiamų ir skubių sprendimų“ smurtui užbaigti.

Pastaraisiais mėnesiais centriniame Konge žuvo šimtai žmonių, dešimtys tūkstančių buvo priversti bėgti, nes tarp vietos saugumo pajėgų ir kovotojų nesiliauja mūšiai.

Nuo 2001 m. valdantis J.Kabila postą turėjo palikti gruodžio 20 d., pasibaigus antrajai ir paskutinei kadencijai, tačiau tai daryti jis atsisakė.

Dėl sandorio, kuris pasiektas remiant įtakingiems šalies Romos katalikų vyskupams, pareigose jis gali likti iki 2017 m. pabaigos kartu su pereinamąja institucija ir nauju premjeru.

Tačiau atrodo, kad pastangos išvengti plataus konflikto šalyje, kurioje gyvena 71 milijonas žmonių, nebuvo sėkmingos, nes derybos tarp vyriausybės ir opozicijos partijų įstrigo.

80-metis Pranciškus taip pat paragino melstis už karo ir smurto aukas kitose Afrikos dalyse ir visame pasaulyje.

Jis ypač pasmerkė „žiaurius teroro išpuolius“ Pakistane, kur per savižudžio sprogdinimą sūfijų šventykloje ketvirtadienį žuvo mažiausiai 88 žmonės. Už išpuolį atsakomybę prisiėmė grupuotė „Islamo valstybė“.

Šis išpuolis įvyko po virtinės kruvinų atakų, tarp jų ir Talibano savižudžio susisprogdinimo Lahoro mieste, kur žuvo 13 žmonių ir dešimtys buvo sužeisti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.