Veidai

2017.02.09 08:02

Malaizijoje tūkstančiai hinduistų dalyvauja spalvingose Taipusamo šventės apeigose

BNS2017.02.09 08:02

Malaizijoje per milijonas hinduistų ketvirtadienį dalyvavo spalvingoje Taipusamo šventėje, kai tikintieji užplūdo šventyklas, kuriose aukojo karo dievui Muruganui, o kai kurie demonstravo savo pamaldumą, perverdami kūną kabliais ir smaigais.

Šimtai tūkstančių žmonių susirinko Batu urvuose – tamilams hinduistams itin svarbioje sakralinėje vietoje netoli Kvala Lumpūro. Žmonės nešė dovanas, įskaitant pieno puodynes ir kokoso riešutus, kurie sudaužomi aukojant. Basi maldininkai kopė į kalvos viršūnėje esančią šventovę 272 pakopas turinčiais laiptais.

Taipusamas švenčiamas per pirmąją tajaus mėnesio pilnatį pagal tamilų kalendorių – paprastai sausį arba vasarį. Hinduistai tiki, kad tą dieną deivė Parvatė perdavė savo sūnui Muruganui ietį, kuria jis nudėjo demoną Surupadmaną.

Daugelis demonstravo valios pergalę prieš kūno silpnumą, perverdami kūną ilgais iešmais ir tokiu būdu reikšdami atgailą. Kiti nešė įspūdingai išpuoštus savadarbius rėmus, vadinamus kavadžiais.

Kavadžiai gali sverti iki 100 kg, o prie žmogaus kūno jie paprastai pritvirtinami diržais ir stambiais metaliniais kabliais, kuriais perveriama oda.

Prieš Taipusamą daugelis tikinčiųjų kelias savaites kiekvieną dieną uoliai meldžiasi, susilaiko nuo lytinių santykių ir laikosi griežtai vegetariškos dietos.

„Nieko ypatinga neprašau. Tiesiog atėjau čia pasimelsti“, – sakė Aiyya Valmundi, Taipusamo ceremonijose dalyvaujanti jau ilgiau kaip dešimtmetį.

Daugelis maldininkų taip pat dalyvauja iškilmingoje procesijoje, per kurią puošnus sidabrinis vežimas tempiamas 15 kilometrų iš šventyklos Kvala Lumpūro centre į Batu urvus.

Malaizijoje, turinčioje apie 31 mln. gyventojų, dauguma yra musulmonai, bet šalyje taip pat gyvena per 2 mln. etninių indų.

Dauguma jų kilę iš darbininkų, kuriuos britai atgabeno iš tamilų gyvenamų sričių pietryčių Indijoje į savo buvusią koloniją Malaizijoje.

Muruganas ypač gerbiamas Pietų Indijoje ir etninių tamilų bendruomenėse Pietryčių Azijoje, todėl įspūdingos Taipusamo ceremonijos taip pat vyksta Indijoje ir Singapūre.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt