Veidai

2017.02.06 14:54

Jungtinė Karalystė mini safyrinį jubiliejų: 65 m. nuo Elizabeth II karūnavimo

Laura Tautvaišaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.02.06 14:54

Vasario 6-ąją Jungtinė Karalystė mini safyrinį jubiliejų. Lygiai 65-eri metai, kai buvo karūnuota Elizabeth II, valdžiusi ilgus permainų dešimtmečius ir likusi karalystės stabilumo simboliu. 

Nors pagal laiką soste rekordininke ji tapo dar 2015-ųjų rugsėjį, kai aplenkė lig tol ilgiausiai karalystę valdžiusią proprosenelę karalienę Viktoriją. O praėjusį rudenį mirus Tailando karaliui, Elizabeth II antroji tapo šiuo metu ilgiausiai valdančia monarche pasaulyje.

Sveikinimus safyrinio jubiliejaus proga karalienė priėmė jau išvakarėse, po sekmadieninių mišių Sandringame. Priešingai nei prieš penkmetį didingai švęstas deimantinis jubiliejus, safyrine vadinama sukaktis minima santūriai. Būtent mylimo tėvo mirties, itin slogią dieną, princesė Elizabeth tapo karaliene. Tad ir švęsti šios dienos ji nelinkusi.

Nors Elizabeth gimus apie tai, kad vieną dieną ji taps karaliene, mažai kas galėjo pagalvoti. Tiesioginis įpėdinis buvo jos dėdė ir tik šiam palikus sostą dėl meilės dukart išsiskyrusiai amerikietei, karaliumi Jurgiu šeštuoju tapo Elizabeth tėvas, o tuomet dešimtmetė Elizabeth – sosto įpėdine. Ji į pareigą visuomet žiūrėjo atsakingai, per 21-ąjį gimtadienį sakydama kalbą britų sandraugos žmonėms pažadėjo visą gyvenimą, trumpas ar ilgas jis būtų, pašvęsti tarnystei. Ir taip ilgai britams, australams, kanadiečiams ir naujazelandiečiams netarnavo joks sandraugos monarchas. Per tuos 65-erius metus ji visuomet išliko stabilumo simboliu ir mėgstama žmonių, net kai politikais nusiviliama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.