Veidai

2017.02.02 16:46

Garsiausias pasaulyje švilpikas Philas pamatė savo šešėlį ir prognozuoja ilgą žiemą

BNS2017.02.02 16:46

Garsiausias pasaulyje švilpikas Philas iš Panksutonio ketvirtadienį auštant išlindo iš savo olos ir pamatė savo šešėlį, taip numatydamas dar šešias žiemos savaites.

Šis Pensilvanijoje gyvenantis graužikas yra garsiausias keturkojis Grabnyčių, kurios minimos vasario 2-ąją ir kurios JAV vadinamos Švilpiko diena, sinoptikas. Jo prognozes kasmet paskelbia Panksutonio Švilpiko klubo išrinktųjų ratas.

Kaip teigia legenda, jei Philas nepamato savo šešėlio, pavasaris ateis greitai. Toks paprotys yra atėjęs iš vokiečių folkloro ir sulaukia didelio JAV žiniasklaidos dėmesio.

Per Kristaus Paaukojimo, arba Grabnyčių, šventę mažas Pensilvanijos Panksutonio miestelis privilioja didžiules lankytojų minias. Šiemet laukti gauruoto graužiko prognozių susirinko tūkstančiai žmonių. Jie per naktį klausėsi kantri muzikos ir mėgavosi fejerverkais „Žvaigždių karų“ tema, nekreipdami dėmesio į gana apniukusį dangų ir nedidelį šaltuką.

Paprastai švilpiko prognozė yra užrašoma trumpu eilėraštuku, kartais susijusiu su svarbiausiais nūdienos įvykiais arba amerikietiškojo futbolo finalu (jeigu jame dalyvauja Pitsburgo komanda „Steelers“), kuris paprastai rengiamas kelios dienos po Švilpiko dienos.

Tačiau šiemet Philo pranešimas buvo gana lakoniškas, jame nebuvo nė žodžio nei apie futbolą, nei apie prezidentą Donaldą Trumpą, o tik prognozė.

„Nemažą šaltuką jums teko patirti. Žiemos ar pavasario trokštate jūs? Pernakt nemiegoję jūs jau imate sverdėti, tai Filas nekvaršins daugiau jums galvos, – sakoma eiliuotoje prognozėje. – Mano ištikimi pasekėjai, aš aiškiai išvydau savo gražų ir tobulą šešėlį. Telaukia mūsų dar šešios savaitės žiemos!“

Švilpiko Philo pranašystės registruojamos nuo 1887 metų. Per tą laiką žvėrelis 103 kartus išpranašavo, kad žiema nesitrauks ir tik 18 kartų – kad pavasaris ne už kalnų. Kai kurių metų pranašystės nebuvo užfiksuotos.

Šis ritualas yra kilęs iš vokiškos tradicijos žemdirbiams atidžiai stebėti gyvūnų elgesį, kad būtų galima priimti sprendimus dėl to, kada sėti ir sodinti.